króliki

Króliki – koan

– A komu nie można pomóc, mistrzu? – Spytał skrzat.

– Królik jest niezmienny. Dasz mu marchewkę i pyszne liście kapusty. Zje i zanim się obejrzysz wpieprza twoją kanapę. Tłumaczysz mu, że może dostać skrętu kiszek od trocin i gąbki. On ze zrozumieniem kiwa głową, wypluwa resztki kanapy i znów przez chwilę je liść kapusty. Podajesz mu kalarepkę. Jesteś przecież gościnny i hojny lecz zanim się zorientujesz, królik żre twoją ulubioną książkę. Znów cierpliwie tłumaczysz, że celuloza jest nieodpowiednia, zatka mu żołądek. Króliki nie trawią celulozy. Królik ze zrozumieniem kiwa łebkiem, nawet przeprasza za poczynione szkody. Po chwili z radością chrupie podaną mu kalarepkę, gdyż króliki są nienażarte. Odwracasz się, powiedzmy, żeby podać królikowi kawałek jarmużu do spróbowania. Jesteś przecież pełen wiary w królika. Chętnie poczęstujesz go wszystkimi warzywami ze swojej spiżarki. Jesteś przecież szczodry. Patrzysz a ten puchaty skurczybyk zjada twoją torbę z dokumentami. Królikom nie można pomóc. – Stwierdził mistrz z kamienną miną.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.