Lustro

Lustro – koan

–  Ach te pytania. Jestem zmęczony pytaniami. Czy jestem jakąś Wikipedią albo wyrocznią? Co ty sobie wyobrażasz? Myślisz, że nie mam nic lepszego do roboty niż nieustannie zaspokajać twoją ciekawość. Od dawna wiesz, że istnieje setka pytań, co tam setka – tysiąc pytań, na które nie ma odpowiedzi. Nie ma i nie będzie. Na przykład jakie? Jesteś bezczelny. Kolejne pytanie. A przecież prosiłem. Dobrze, tym razem jeszcze odpowiem.

Na przykład: Czy jesteśmy sami w kosmosie? Bezsensowne pytanie, twoim zdaniem? Znasz paradoks Fermiego więc nie mów mi, że bezsensowne. Dlaczego jeszcze nie odwiedzili nas kosmici? Przecież doskonale znasz paradoks Fermiego. Z obliczeń wynika, że muszą gdzieś tam być, lecz albo mają te same problemy technologiczne co my, albo są nami niezainteresowani albo…już tu są.

Dobrze, chcesz przykłady innych pytań bez odpowiedzi. Przecież od dawna ci tłumaczę. Należą do nich: pytanie o sens życia, o istnienie duszy, o Boga, o życie po śmierci fizycznej, o to czym jest świadomość, jaka jest przyszłość Ziemi, czy zgotowaliśmy sobie zagładę klimatyczną? Setki pytań. Czemu mnie nimi zadręczasz?

Daj spokój. Nie możesz po prostu załatwiać swoich spraw, chodzić do pracy jak inni, oglądać seriale, zjadać dżem? Owszem, wiem to również są pytania. Koniec, koniec z pytaniami. Raz na zawsze koniec. Zajmij się czymś. Nie wiem czym? Zbuduj karmnik dla ptaków albo zacznij biegać maratony. Idź spać. Idź wreszcie spać – powiedział do lustra i zgasił światło.

_________________________________________________________________

zapraszamy na Dekalog – Dialog (2.0) powtórzenie trzech pierwszych modułów w nowej, warsztatowej formie: 8 grudnia

__________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy do naszej księgarni

strona Instytutu Kognitywistyki

 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.