Mgła – koan

– Tyle tajemnic. Czasem po prostu nie znajduję słów, co tam słów… Nie znajduję myśli ani uczuć by wyrazić moje… zdziwienie, rozczarowanie, smutek.

– Smucisz się z powodu tajemnic? – zdziwił się. – Tajemnice są piękne.

– Owszem bywają piękne, zwłaszcza wtedy, gdy zostają odkryte lecz sama świadomość, że nigdy nie odkryjemy najważniejszych tajemnic jest dla mnie oszałamiająca, rozczarowująca i w jakimś sensie bolesna – poruszyła głową spoglądając w zamglony sad za oknem jakby na coś czekała, co wyłoni się z mlecznej poświaty.

– Jakich tajemnic nie odkryjemy nigdy? – spytał.

– Na przykład tajemnicy życia – odpowiedziała wciąż wpatrując się we mgłę za oknem.

­– Tajemnica życia jest jak mgła. Tak długo nas niepokoi i przyciąga dopóki nie opadnie. – Zbliżył się i położył jej dłoń na swojej piersi. – Ciepło, ciepło sprawi, że mgła się rozwieje – powiedział.

_________________

inne koany   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.