motyl

Motyl – koan

– O motyl! Patrz jaki piękny motyl, gościu! – ucieszył się borsuk. – Motyl to symbol przemiany. Przemiana to mocna rzecz.

– A ty w kółko swoje – stwierdził lis. – Nic tylko przemiana, odmiana, zmiana osobista. Stań się olbrzymem, bądź odważny, żyj w pełni, stań się sobą!

– No, dokładnie tak, gościu: Bądź sobą! Dokonaj przemiany! Jak motyl.

– Tylko, że motyl, ten akurat, który przeleciał nad twoim borsuczym łbem, żyje jeden dzień. Koniec, kropka. Doba i po motylu. A ty nie jesteś żaden motyl, tylko ćma. A wiesz czego symbolem jest ćma? –  Spytał lis żując źdźbło trawy z lisią nonszalancją.

–  Nie wiem, domyślam się, ale z pewnością ty mi zaraz powiesz ­– stwierdził borsuk przesuwając się w cień.

– Ćma to symbol borsuka – lis zaśmiał się z własnego dowcipu, lecz jego radość zgasła, gdy spostrzegł, że borsuk niewyraźnej nie zrozumiał żartu.

– Borsuka? – Zdziwił się borsuk.

– No tak, borsuka, borsuka. Ćma jest naiwna jak ty, woli noc niż dzień, gdyż światło słońca ją oślepia, ale w końcu wybiera uliczne latarnie i co gorsza płomienie świec i ognisk. Mówiąc prościej jest głupia. Instynkt wiedzie ją na zatracenie. I podobnie jak motyl żyje jeden dzień a właściwie jedną noc. A potem chrrrup – list zaskrzeczał naśladując dźwięk płonącej ćmy po czym wykonał gest łapą jakby zgniatał owada. W końcu dmuchnął w łapę jakby zdmuchiwał popiół po ćmie.  

– Jesteś okrutny lisie – borsuk aż się wzdrygnął.

– Nie jestem okrutny tylko instynktownie realistyczny tak jak ty jesteś instynktownie marudny i naiwny. Chociaż w końcu i tak obaj żerujemy na padlinie albo co gorsza w podmiejskich śmietnikach. Natury nie oszukasz. No chyba, że jesteś człowiekiem, tylko on to potrafi.

– Jak to? – Zdziwił się borsuk.

– A wiesz co, borsuku? Może i masz rację. Wszyscy jesteśmy motylami a może nawet ćmami – stwierdził lis uniósłszy łeb ku niebu jak to czynią mędrcy w chwili natchnienia.

– Z wyjątkiem człowieka? – Zaproponował borsuk.

– Człowiek też a może przede wszystkim on jest jak motyl a może nawet jak ćma.

____________________________________

inne koany

____________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.