Motywacja – koan

– A jeśli nie warto?

– Jeśli nie warto, jeśli nie masz pasji idź się napij, naćpaj, utop. Jeśli zadajesz pytanie o motywację to znaczy, że jesteś w czarnej dupie, w nędzy zabijania czasu, w życiu bez iskry, w dniach bez nadziei. Jeśli czekasz na wenę, na inspirację, na zachętę idź pracować na kasie w markecie i tam już zostań, nie wracaj do domu, nie masz po co. Bierz wszystkie zmiany, śpij w kartonie na zapleczu i siedź na kasie aż do śmierci. Nie zawracaj ludziom głowy. Bzykaj kody kreskowe skanerem i ciesz się, że ukradłeś bułkę na drugie śniadanie, gdy kierownik nie widział. Nie zawracaj sobie głowy motywacją. Jedz cukier. Dużo cukru. Niech cię zamuli żebyś w żadnym wypadku nie myślał o motywacji nawet przez chwilę. Po co ci ten złudny żal a potem rozczarowanie.

– Rozczarowanie?

– Owszem. Każdego dnia, kiedy mówisz o braku motywacji, poszukiwaniu motywacji, motywujących technikach, potrzebie zmotywowania, motywujących sentencjach rozczarowujesz sam siebie, ale największego rozczarowanie doświadcza nie twoja mamusia, nawet nie twoja partnerka, ale sam Pan Bóg. Pluje sobie w brodę, że w coś takiego tchnął duszę nieśmiertelną, która nie ma szans na rozwinięcie skrzydeł zablokowanych twoim – „ale czy warto”?

– Idź precz szatanie!

– Sam sobie idź precz, ciulu!   

_____________________________________________

inne koany

_____________________________________________

DISCOVERY COACHING – ZMIANA OSOBISTA W PODRÓŻY

  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.