myślność

Myślność – koan

A zamieszała łyżeczką herbatę. Nie słodziła. Bez mleka. Zero fusów.

– Skąd zatem to mieszanie? – Zastanowiła się.

– Nawyk. – Pomyślała.

– Jakże nawyk jeśli od lat nie słodzi, nie dodaje mleka, nie zaparza torebek? Nalewa gotowy napar z imbryka. Oczywiście poznała potęgę rutyny. Konkluzja wydawała się banalna. Nawyk często decyduje o podjętym działaniu. Zamiast myśleć działamy jak roboty dawno temu zaprogramowane w równie bezmyślny sposób jak samo przyzwyczajenie. – Zatem co ją zaniepokoiło? – Odstawiła szklankę z grubego szkła, w której lubiła pić herbatę.

– Bezmyślność? Bezmyślność kontra myślność. Podobnie jak z niewiastą i wiedźmą. Niewiasta nie wie. Wiedźma ma wiedzę. Niewiasta w patriarchalnym świecie jest delikatną kretynką. Wiedźma – niebezpieczną rewolucjonistką, sufrażystką. Jedna jest nieświadoma druga aż nadto. Jedna budzi politowanie pod maską męskiej atencji, druga – lęk pokrywany ironią. Zwycięża tylko wiedźma.

Dlatego warto być świadomą nawet z pozoru banalnych czynności. Myślność, ot co! – Pomyślała.

_______________

inne koany          


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.