na rozstaju

Na rozstaju – koan

Czy istnieje dawna magia? Czyżby ukryła się wraz z magami i czarodziejkami?

Jak na ironię, w dobie zaawansowanych technologii, magiczność stała się popularna. Niezliczona jest ilość przebierańców i hochsztaplerów.

Tymczasem magia potrzebuje ciszy a pajace poklasku. Czary potrzebują intymności a hochsztaplerzy zgiełku.

UNIKALNY KURS, ZADZWOŃ, NAPISZ DO NAS

Czarownicę i maga znajdziesz oczywiście w ciemnym lesie lub na rozstaju dróg, gdy się zagubisz. Oni znajdą ciebie, nigdy ty ich. Ciemny las i rozstaj dróg to rzecz jasna metafory, czyli przenośnie. Podobnie jak słowa: magia, mag i czarownica.

Co jest ciemnym lasem? Twoja nieświadomość.

Kiedy znajdujesz się na rozstaju dróg? Gdy uświadamiasz sobie nieskończoną ilość wyborów ale żadnego nie potrafisz podjąć.

Czym są w takim razie czary – zapytasz?

To sprawa trudna. Recz tępiona i karana śmiercią. Nawet nie pytaj jak okrutne i wymyślne tortury stworzył człowiek przeciwko człowiekowi.

Jeśli w wyniku propagandy nowej religii – Rzym starożytny wydawał ci się zimny i okrutny z powodu swych cyrków i aren, to pomyśl przez sekundę o losie czarownic. Odcinane żywcem piersi, wyrywane włosy, łamane kości i płomienie stosu, który zdaniem oprawców miał oczyścić duszę. Płonące ciało. Ból nie do zniesienia.

Dlaczego czarownice oraz ich moc były aż tak niebezpieczne dla braciszków w białych habitach? Białe habity to z resztą zmyłka – krył ciemne dusze i czarne instynkty. Ścigano i tępiono czarownice jak najgorszych wrogów. Zielarki, akuszerki, infirmerki, terapeutki, kapłanki, siostry – mające wiedzę. Dlaczego?  

Dlatego, że znały rozliczne moce i utrzymywały z nimi kontakt a dla braciszków w białych habitach jedno przykazanie było wiodące „nie będziesz miał innych Bogów przede mną.”

Jak to? A zatem są inni Bogowie – przyznają braciszkowie w ślad za swoim Bogiem? Inni Bogowie? Inne moce? Możesz wybrać Bogów ale nie powinieneś?

Tak o to czarne i białe rozdzieliły się na zawsze. Czarna i biała moc wzięły rozbrat. Monoteistyczna i politeistyczna. Jednorodna i wieloraka. Sztywna i elastyczna. Skostniała i zmienna. Męska i żeńska.

Jedna została w męskim świecie czarnych czarowników i rządzi światem, druga – łagodna i kobieca zeszła do podziemia. Ukrywa się. Zakłada kostiumy i maski.

Z tej drugiej mocy, jasnej i delikatnej, pomocnej i cierpliwej korzystają również mężczyźni, rzecz jasna biali magowie.

Oni, z wiadomych powodów ukrywają się jeszcze skrzętniej…ale to już inna bajka.

UNIKALNY, PROFESJONALNY KURS, NOWA EDYCJA, ZADZWOŃ

________________

inne koany  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.