negocjacje

Negocjacje – koan

– Nie ma sprawiedliwości na świecie – wydyszał zając.

– Nie ma – potwierdził lis i capnął zająca za tylną łapę. Już, już miał zacisnąć zęby na piszczelu szaraka, gdy ten nagle przestał się wyrywać i powiedział:

– Zaraz, zaraz, a gdybym ci zaproponował sto złotych?

– Nie ma mowy, jestem głodny – wymamrotał lis wciąż trzymając zająca za piszczel.

– Dobrze, w takim razie pięćset, pięć stówek od ręki tylko podejdziemy do bankomatu. We wsi jest filia banku spółdzielczego – zaproponował zając, wciąż nad wyraz spokojny.

Może nie tyle propozycja, co właśnie ów spokój ofiary w pewien sposób zszokowały lisa, gdyż puścił tylną łapę szaraka, zwaną skokiem i jedynie przyparł go do ściółki, dla pewności wysuwając pazury.

– Rozważam twoją propozycję, owszem biorę ją pod uwagę, pięć stówek to ciekawa oferta. Zastanawiam się jedynie czy nie znasz bajki o skorpionie? – Stwierdził lis.

– Bajki o skorpionie? – Zdziwił się zając.

– Tak, o naturze skorpiona, który nie potrafił okazać wdzięczności, gdy został uratowany, lecz w chwilę po udzieleniu pomocy użądlił zbawcę. Sądzisz, że lis może zaprzeczyć swojej naturze?

– A czy ty sądzisz, że zając może zaprzeczyć swojej? Mam ustawiony limit na karcie płatniczej. Dwieście złotych. Reszta pójdzie przelewem.

– W takim razie plus VAT – lis podparł się pod boki.

– W takim razie wystawisz mi fakturę – stwierdził zając.

– Bezczelny szarak – fuknął lis i po chwili dodał – zgoda.

– W takim razie wystaw mi proformę – zając nie ustępował.

– Nie przeginaj szarak, nie przeginaj, bo wciąż jestem głodny.

– Głód głodem lisie, a pięć stówek piechotą nie chodzi, drugi raz możesz tak łatwo nie zarobić okrągłej sumki – stwierdził zając i jak gdyby nigdy nic ruszył w stronę wsi.

– Dokąd idziesz? ­– Krzyknął lis –­ Zaczekaj.

– Jak to dokąd? Do bankomatu – stwierdził szarak przyspieszając kroku.

– Zaczekaj. Przecież nie pokażę się we wsi od tak, w biały dzień. Zaczekaj. Musimy się jakoś umówić na przekazanie gotówki. Zaczekaj! Musisz mi podać dane do faktury.

____________________________________

inne koany

____________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.