nimfy

Nimfy – koan

Może zza ściany a może gdzieś z klatki schodowej doszedł go dialog a właściwie monolog wypowiadany delikatnym, łagodnym głosem. Trudno było rozpoznać czy był to głos męski, czy żeński. Usłyszał fragment zaledwie.

– Nimfy leśne dawnymi czasy strzegły borów, łęgów, puszczy i bagien. Chroniły rośliny i zwierzęta, lecz również opiekowały się ludźmi, którzy zdecydowali się w lesie zamieszkać lub przez bór przemierzać. Las był źródłem rozlicznych dobór – od drewna po miody.

Nimfy strzegły równowagi. Opiekowały się naturalnym cyklem. W przyrodzie jedni żyją kosztem drugich, lecz żadna ze stron ani drapieżnik, ani roślinożerca nie powinny uzyskać przewagi, bo wtedy powstaje dysharmonia i świat się rozpada.

Każda najmniejsza roślina, drzewo, każda mysz i sarna, każdy puchacz i zaskroniec, wszelkie borsuki, kuny i wilki mogły z pomocą nimfy leśnej prosić o wstawiennictwo do duchów lasu, opiekunów natury. Duchy są jak ściółka w lesie, z niej wyrastają paprocie, krzewy i drzewa. Bez ściółki nie ma lasu. Duchy dawały energię życiu lasu w jego tysięcznych przejawach.

Ale teraz, kiedy na miejscu puszczy powstały miasta i każdego dnia miliony drzew idą pod topór co dzieje się z duchami lasu? Część z nich klepie biedę w resztkach zagajników i przeoranych kniejach. Ratują co się da.

Inne migrowały do miast i tam przyczajone w byle parkach, rzadkich zaroślach, w nędznych skwerach wiodą życie podobne do kloszardów.

Jeszcze inne zdziczały stając się niebezpiecznymi demonami, miejską odmianą licha. Wkradają się nocami do domów mieszczan i zatruwają ich sny, rozmowy a nawet chwile wypoczynku.

– A nimfy, co z nimi?

– No cóż, dla nich los okazał się najokrutniejszy. Większość z nich została…

____________________________________

inne koany

____________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.