Noc

koan

Noc – koan

Trzecia kawa, czwarta kawa. Trzeba się obudzić. Kilometry. Usypiający rytm świateł. Noc. Piąta kawa. Zimne powietrze aż kłuje na krótkim postoju. Kanapka. Czy na gorąco? – rumiana dziewczyna w służbowym fartuszku zadaje kluczowe pytanie.  A co za różnica? I tak każda z tych kanapek jest w zasadzie niejadalna.

Z jakiego powodu na stacjach benzynowych jedzenie musi być niejadalne? Może dlatego żeby orzeźwiać kierowców? Smaczne kanapki mogłyby jeszcze bardziej usypiać. Ohydna kawa, jeszcze gorszy smak ciepłej brei, która wypływa spomiędzy bułki i czegoś, co udaje kotlet. Stacja benzynowa. Zapach benzyny i moczu, i jeszcze czegoś? Co tak pachnie? Kawa? Nie, to nie kawa.

No tak. Teraz zrozumiał. Szósta kawa. Bramka na autostradzie. Jeszcze osiemdziesiąt trzy kilometry. Blisko. Zrozumiał. Nareszcie to pojął. Tak musi wyglądać bardo. To jest bardo. Stan pośredni. Jestem w bardo.

– Stan pośredni – powiedział na głos.

– Co powiedziałeś? – Kolega na siedzeniu pasażera przebudził się z drzemki.

– Bardo. Każdy stan przejściowy naszej egzystencji: życie, medytacja, sen, śmierć. Jesteśmy w bardo. Czytałem, że czas przebywania w stanie bardo kończy się z chwilą, kiedy świadomość istoty, która ma się odrodzić w świecie jako człowiek, umiejscowi się w łonie nowej, przyszłej matki. Dzieje się tak pod wpływem silnych emocji.  

– Silnych emocji? Jakich?

– Związanych z obserwacją kochających się istot, na przykład rodziców. Ale teraz zrozumiałem, że to nieprawda.

–  Nic z tego nie kumam. Coś bredzisz stary. Może zmieńmy się za kierownicą.

Siódma kawa. Dojeżdżają. Nie chciał zasnąć. I tak śpi. Kolega teraz prowadzi. Żaden matrix. To nie jest matrix. Żadna iluzja.
Mgła świadomości. To JEST BARDO! Jest w bardo!

Gdzie chciałby umiejscowić swoją świadomość? Świadomość może powędrować wszędzie. Dosłownie wszędzie. Nie musi podróżować do łona matki. Może iść, dokąd zechce. Dokąd chce iść teraz? Zielone łąki. Wiosna. Na gałęziach nabrzmiałe pąki. Zamknął oczy a potem od razu je otworzył. Na źdźble usiadł pierwszy motyl.  

_________________________________________________________________________

dwudniowe szkolenie w KALISZU

Bogactwo i szczęście. Bogactwo to stan umysłu.

_________________________________________________________________________

Coaching Tao. jak żyć w zgodzie ze sobą?

pełne szkolenie z ćwiczeniami w 7 częściach

_________________________________________________________________________

inne koany

starsze koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.