ocena

Ocena – koan

– Udajesz się do mistrza Kan lu na nauki, drogi Mi sung? – Spytał młodego Mi sunga jego starszy, bardziej doświadczony przyjaciel Shun tzy.

– Owszem, przyjacielu. – Odpowiedział Mi sung. – Przyznam, że jadę tam z radością. Jestem podniecony i zafascynowany na samą myśl o tym, co mnie tam spotka.

– Och, drogi Mi sung. Nie warto jechać na nauki do mistrza Kan lu, jest przereklamowany. Nie wiele się od niego nauczysz, zwłaszcza, że są od niego lepsi, młodsi. Wyprawa nie jest warta swej ceny, ponadto bliżej znajdziesz mądrzejszych od niego, jak wspomniałem.

– Mój Shun tzy, czy byłeś uczniem mistrza Kan lu? – Spytał młody Mi sung.

– Nie, to oczywiste, że nie byłem. Rzecz jasna byłem u innych mistrzów, zacniejszych, lepszych, bardziej wprawnych. Z powodów, o których już powiedziałem. Od Kan lu są lepsi i do takich trafiłem. Kanu lu, choć jego imię znaczy Moc Słowa, nie jest wart swojej renomy.

NAPISZ, ZADZWOŃ, DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

– Skąd w takim razie wiesz kto jest lepszy a kto gorszy jeśli nie byłeś na naukach u Kan lu? Nic o nim nie wiesz, a tym bardziej o jego naukach.

– Doprawdy Mi sung, jakiż jesteś naiwny. Doświadczenie mi podpowiedziało, ponadto opinie innych, obytych praktyków.

– Sądzę Shun tzy, że na niewiele zdały się twoje nauki u znanych mistrzów, gdyż krytykujesz innego mistrza nie znając ani jego osoby ani jego nauk. Dziękuję ci za tę rozmowę. Utwierdziła mnie w słuszności mego wyboru. Zły to mistrz i jeszcze gorszy uczeń, który krytykuje innych mistrzów nie znając ich nauczania. Zła to nauka, która pozwala na krytykowanie innej nauki. Ponadto zły to przyjaciel, który w chwili, gdy decyzja zapadła zniechęca drugiego do podjętej decyzji.

– Bezczelny chłopcze, jak śmiesz mnie pouczać i oceniać zamiast pokornie wysłuchać dobrych rad bardziej doświadczonego przyjaciela – Shun tzy wybuchł i zaczął wymachiwać rękami.

– Oceniający zazwyczaj jest surowo oceniany – rzekł Mi sung. – To jedna z pierwszych nauk jakie usłyszałem od mistrza Kan lu gdy na wiosnę byłem na jego wykładzie. Dodał też: Wyrok na oceniającego będzie surowszy niż zasłużył.

____________________________

UNIKALNY KURS, DOWIEDZ SIĘ

INNE KOANY


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.