odwaga

Odwaga (2) – koan

Czarodzieju, mistrzu, opiekunie, magu, szamanie! Wróżko, szeptucho, nauczycielko, mistrzyni, czarodziejko! Nauczcie mnie odwagi!

 Odpowiedziała:

– Odwaga to mądrość. Mądrość to być jak pies, ale bez psiej zapalczywości, być jak kot, ale bez kociej nieufności, być jak ptak, lecz bez gniazda. Zwierzęta są odważne, gdyż kieruje nimi mądrość ciała, wiedza instynktu, doświadczenie ewolucji. Niczego nie planują, nigdy nie odbywają narad ani dyskusji a mimo to wiedzą, jak postąpić właściwie. Sam musisz zdecydować czym jest odwaga.

Odpowiedział:

– Jeśli pytasz, jesteś tchórzem. Tchórz żyje w obawie – wciąż zastanawia się co złego może go spotkać. Jeśli nie pytasz, jesteś szaleńcem. Szaleniec niczego się nie obawia. Niczego nie przewiduje. Skacze zanim sprawdzi czy w basenie jest woda. Sam musisz zdecydować czym jest odwaga.

______________________________________

inne koany

______________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.