odwaga

Odwaga – koan dla Moniki

Spytała:

– Czy odwagą jest skok ze spadochronem? A może tysiąc dwieście trzydzieści skoków? A może odwaga ujawnia się w nurkowaniu? Być może nurkowanie, owszem jest dowodem odwagi, lecz dopiero, gdy jest to nurkowanie bez aparatu tlenowego, głębinowe, na jednym wdechu?

Może operacja plastyczna? Modyfikacja warg, policzków, piersi? A może dopiero plastyka pochwy? Wydłużenie penisa?

Czy odwagą jest bycie w opozycji, gdy rządząca partia ma 40% poparcia? A może przeciwnie? Odważne jest trwanie przy swoim, w jednym obozie politycznym u boku lidera?

Czy też odważna jest kradzież? A może wyłudzenie na skalę milionów a potem ucieczka na Kajmany? Albo kibicowska ustawka, taka z siekierami i maczetami?

Czy jesteśmy odważni czuwając u wezgłowia konającego? A może dopiero na jego pogrzebie, wstrzymując łzy?

A może wtedy jesteśmy odważni, gdy decydujemy się zostawić za sobą dorobek życia? Gdy zostawiamy sklep, markę, szyld w rękach kiepskich naśladowców? A może wtedy jesteśmy odważni, gdy na naszych oczach miernota przypisuje sobie, nasze zasługi, lecz my, dumnie jesteśmy ponad to? Czy wtedy jesteśmy odważni, gdy ktoś nasz dorobek plagiatuje a my, w sądzie, dochodzimy swego?

Co uosabia odwagę? Udział w strajku? Rozmowa z szefem o podwyżce? Pościg za kierowcą, który wymusił pierwszeństwo? Walka z przemocą? Walka o pokój? Ekologia? Niejedzenie mięsa wśród mięsożerców?

A może dopiero odważnym jesteś, gdy wyjdziesz ze śmiertelnej choroby, raz i drugi, gdy utracisz dziecko a potem rodzinę i dom, gdy zeżre cię bieda a potem zazdrość biedniejszych od ciebie? Może dopiero wtedy jesteś odważny, gdy wszyscy się od ciebie odwrócą, raz i drugi i znów pójdziesz do nowych ludzi ufnie i z uśmiechem? Gdy zawiedzie cię wykształcenie i doświadczenie wobec tępej przemocy? Gdy umrze matka a potem ojciec? Gdy wykrzyczysz oprawcom co o nich myślisz? Gdy przeciwstawisz się hejtowi i chamstwu w necie?

Kiedy czujesz się odważna, od ważna, ważna, poważna, serio, śmiała, chrobra, przebojowa, istotna, mocna, zdeterminowana?

Czy wtedy, gdy odrąbujesz rękę, która cię krzywdzi, czy wtedy, gdy podajesz rękę krzywdzonemu, albo krzywdzącemu, lub gdy wybaczasz krzywdę, najpierw sobie potem krzywdzicielom?

___________________________________________________

inne koany

___________________________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.