oksymoron

Remigiusz i Leokadia

Oksymoron

Remigiusz i Leokadia

***

– Ludzie chcą być tacy etyczni, empatyczni i w ogóle przyzwoici. – Stwierdziła Leokadia.

– Etyka jest przereklamowana – stwierdził kot Remigiusz. – Jedyna etyczna istota, którą znam to pies, ale to nie zasługa psów, że takie są spsiałe.

­ – Pies? Etyczny? I w dodatku spsiały? Ach te twoje wywody Remigiuszu. – Leokadia pokręciła głową. Dużo mnie to kosztowało, żeby siebie samą przekonać, że nie zwariowałam, odkąd przemówiłeś ludzkim głosem. Ale niektóre twoje stwierdzenia są zadziwiające i naprawdę trudne do strawienia.

Pies, Nos, Makro, Pyska, Porów, Chihuahua, Na Kanapie

– No proszę cię, nic w tym nadzwyczajnego. – Obruszył się Remigiusz. – Ludzie są kłamliwi, mściwi i generalnie nielojalni. Popatrz na polityków albo na wszelkiej maści artystów. Podlizują się, sprzedają za grosze, zdradzają na każdym kroku, zawiązują sojusze ze swoimi dawnymi wrogami, opluwają się a potem zasiadają w tych samych spółkach skarbu państwa albo grają razem w serialach, na koncertach, na festiwalach albo łapy wyciągają pod stołem po lewe przetargi. A psy?

– No właśnie, co do tego mają psy? – Zastanowiła się Leokadia.  

Psy, Zwierzęta, Zachód Słońca, Silhouette, Sylwetka

– Psy mogą być, przez tak zwanego właściciela, źle traktowane, obdarzane kopniakami, karmione ochłapami, trzymane na deszczu w dziurawej budzie a i tak są wierne, lojalne i oddane. Żal mi psów.

– No a ludzie? Ludzie potrafią być wierni, uczciwi, prawdomówni, lojalni tylko ich nie widać na pierwszych stronach portali. Są ludzie skromni, cisi, prawdziwi. – Odpowiedziała.  

Ludzkiej Ewolucji, Rekonstrukcja, Zachód Słońca

 – Lojalny człowiek to oksymoron moja droga, epitet sprzeczny, zestawienie wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach, frazeologiczne napięcie jak: uczciwy polityk, tolerancyjny parafianin, uzdolniony celebryta, rzetelny dziennikarz, uduchowiony duchowny, liberalny konserwatysta, punktualny informatyk, słowny alkoholik.    

 – Jesteś okropny! I w dodatku nie lubisz ludzi! – Stwierdziła.

– Traktuję to jako komplement – powiedział kot i po namyśle dodał. – Ale ciebie lubię, człowieku, kobieto. Jak widzisz są wyjątki. Lubisz wyjątki.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.