Opowieść o Tao – 1 (prawda)

koan

Opowieść o Tao – 1 (Prawda)

Mistrz Lao Dan rzekł do swego ucznia Zhu Biao:

Miarą prawdy jest twoja skuteczność a nie to, co ktoś uznał za prawdę. Co to znaczy skuteczność? Skuteczność zawsze znaczy to samo: sprawdź czy czujesz się tak, jak byś się chciał czuć?

Skuteczności ani sukcesu nie zmierzysz ani złotymi ani srebrnym i monetami. Sprawdź czy czujesz się tak, jak byś się chciał czuć? Jedynym prawodawcą jesteś ty sam dla siebie samego. Dlatego prawda, która przychodzi z zewnątrz jest umowną iluzją.

Narzucanie drugiej osobie swojej koncepcji prawdy to przemoc. Tam gdzie jest przemoc, tam znika równowaga. Na przemoc Tao odpowie z ogromną mocą. Tao zawsze odpowiada silniej aby przywrócić równowagę.

Każdy despota zostanie odsunięty ze zdwojoną siłą, każda dyktatura napotka potrójną odpowiedź, każdy tyran czterykroć zostanie osądzony, każdy despota pięciokrotnie będzie poniżony.

A jednak Tao nie działa i nie czyni, gdyż jest cierpliwe. Nie sądzi, nie poniża, nie wymierza kary. Samouporządkowuje będąc. Powściągliwie – jest, lecz wyraziście robi, co ma zostać zrobione.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.