Opowieść o Tao - 3 (Wiedza)

koan

Opowieść o Tao – 3 (Wiedza)

Rzekł mistrz Lao Dan do swego ucznia Zhu Biao:

Nie musisz wiedzieć. Dowiedz się. Pytaj. Szukaj. Dowiaduj się. Podpowiadaj innym, jeśli wiesz.

Nie musisz umieć. Spytaj, poproś, kup. Poszukaj.

Spłoszony bawół wodny stratował pole? Zamiast go chłostać jak głupiec, który wierzy, że przemoc jest nauką, płyń w dół rzeki, gdzie hodują bawoły i spytaj: kiedy bawół się płoszy, czego się lęka, jak go uspokoić?

Cieśla spadł z dachu i złamał rękę? Zamiast przysparzać mu bólu źle założonym opatrunkiem, podaj mu kojących ziół, biegnij po pasterza, który składa kości owcom chodzącym po górach. Złoży również ludzką kość.

Szaman nie wie, jak odpędzić złego ducha, który niepokoi wioskę? Zamiast odprawiać czcze rytuały, które jedynie rozwścieczają ducha, idź po mnicha, który mieszka w samotności, on wie jak rozmawiać z duchami. Spyta czego duch potrzebuje? Nakarmi jego głód, zrobi to jak trzeba.      

Ktoś wie. Zawsze ktoś zna właściwą odpowiedź. Nigdy nie udawaj mądrzejszego niż jesteś. Nie próbuj naprawiać zanim sto razy nie zepsujesz. Gdy nie wiesz, powiedz: nie wiem i szukaj tego kto wie.

Jednakże najpierw sprawdź ile bawołów wodnych ma w stadzie farmer, którego spytasz o radę; od jak dawna pasterz wypasa trzody na skałach, którego poprosisz o składanie kości; ile duchów tańczy radośnie z mnichem, zanim poprosisz go o nakarmienie tego, który niepokoi wioskę?

Nie bądź głupcem, który pyta o radę głupców.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.