Opowieść o Tao - 5 (Zasoby)

koan

Opowieść o Tao – 5 (Zasoby)

Rzekł mistrz Lao Dan do swego ucznia Zhu Biao widząc jak ten nie może się uporać z wężem ogrodowym. Wąż skakał tryskając dokoła wodą. Młody mnich próbował pochwycić koniec i pod ciśnieniem wcisnąć go w odpowiednią złączkę. Był już cały mokry. Mocne ciśnienie uniemożliwiało zakliknięcie złączek. Każdorazowo, gdy woda tryskała silniej przy nieudanych manewrach ucznia, ten przeklinał głośno.

– Masz wszystkie zasoby, użyj ich – rzekł Lao Dan.

Jeśli sądzisz, że nie masz zasobów, to tylko dlatego, że ich nie widzisz. Tao jest niewyczerpane. Rozwiązanie istnieje. Niektórzy sądzą nawet, że choroba to wyrok od losu, że plajta firmy to wyrok od losu, że śmierć bliskiej osoby to wyrok od losu, że samotność to wyrok od losu, że złe rządy władców to wyrok od losu. Ale czy szukali wszędzie? Czy wsłuchali się w doświadczenie? Czy dojrzeli drogę dalej, niż do pierwszego zakrętu?

Jak możesz uporać się z egzaminem, który cię martwi, mój uczniu, jeśli nie potrafisz poradzić sobie z wężem ogrodowym? Jak twój organizm powstrzyma chorobę dzięki odporności, jeśli boisz się kropel wody z węża? Jak masz znaleźć rozwiązanie, jeśli nie szukasz?

Kolejny raz próbując połączyć wąż pod ciśnieniem ze zraszaczem trawy coraz bardziej mokniesz lecz nie zmieniłeś sposobu postępowania. Czy oczekujesz, że nagle woda się zmieni? Czy oczekujesz, że nagle wąż ogrodowy się zmieni? A może złączka ustąpi, gdy kolejny raz zechcesz ją wcisnąć w drugi koniec węża?

Jeśli ci, którzy uparcie powtarzają swoje błędy – twierdzą, że rozumieją otaczający świat, jeśli tak są pewni swoich wyborów, dlaczego umierają w samotności i zgryzocie nie wierząc w nic. Mieli wszelkie zasoby aby dobrze żyć ale ich nie dostrzegli – powiedział mistrz zakręcają wodę jednym ruchem ręki. Po chwili dodał:

– Teraz możesz połączyć węże bez trudu.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.