Opowieść o Tao - 7 (Działanie - niedziałanie)

koan

Opowieść o Tao – 7 (Działanie – niedziałanie)

Rzekł mistrz Lao Dan do swego ucznia Zhu Biao słysząc jak ten przechwala się, że gdyby tylko chciał dorzuciłby piłką baseballową na drugi koniec wioski ale nie rzuci, bo przecież kto by ją złapał? W dodatku rękawica, którą używali mnisi do zabawy w baseball była już mocno sfatygowana.

– Działaj! – Rzekł Lao Dan.

Działaj teraz!

Działaj teraz albo odpuść i nie rób nic.

Zamiast opowiadać, planować, przechwalać się, odkładać, gromadzić, szukać – otwieraj i zamykaj. Co to znaczy, pytasz, otwierać i zamykać? Otwieraj drzwi, wchodź do środka, zrób co masz do zrobienia i wyjdź. Wyjdź zamiast tracić czas na puste gadanie. Zamykaj kufry, sprawy, szafy, szuflady, tematy, projekty, sprawy. Zamykaj usta zamiast niepotrzebnie gadać.

Jeśli chcesz rzucić dokąd zamierzasz lecz żal ci piłki, zamiast chełpić się na próżno, znajdź kamień o podobnej wadze i rzuć. Jednak sprawdź najpierw czy nikogo boleśnie nie trafisz.  

Działaj nie działając. Przyłączaj się zamiast walczyć z otoczeniem. Zamiast odkładać, gromadzić, szukać – otwieraj i zamykaj. Lepszy jest ogród pełen chwastów, w którym z chęcią zamieszkają małpy, króliki i krety, papugi, kaczki i czajki, wzrosną zioła i dzikie owoce mango, niż ogród, który przysporzy ci wiecznych zmartwień i ciągłej pracy.

Jakaś roślina zwiędła, jakiś kwiat się nie przyjął, na łodygach pojawiła się zaraza, gdzieś trawnik lub rabatka zanadto przyschły. Małpy musisz odganiać, jeże i krety tępić, owady okadzać, szczury truć. Zmuszony tępić, walczyć, wymuszać ciągle dając odpór – tracisz bezcenny czas życia. Zamiast tego przyłączaj się do drzew, które szumią bez twojej pomocy, do trawy, która rośnie bez wysiłku, do rzeki, która użyźnia naszą łąkę wylewając po deszczu.

Działaj nie działając. Przyłączaj się zamiast walczyć z otoczeniem. Działaj! Teraz. Już. Przyłączaj się. Współdziałaj. Albo nie rób nic. Poczekaj. Trawa sama wrośnie. Przestań tracić czas na czczą paplaninę. Puste obietnice. Głupie przechwałki. Zapewnienia bez pokrycia. Otwieraj i zamykaj.

Kiedy mówisz, niech będzie to jednoznaczne z decyzją a decyzja z działaniem.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.