piekarz

Piekarz – koan

– Niewdzięczny sku*synu ­– powiedział nad wyraz spokojnym głosem. – Nauczyłem cię przygotowywać zakwas, wybierać mąkę, zagniatać ciasto a teraz ty śmiesz twierdzić, że to twoje przepisy? Wypiekać rogale i chałki nauczyłeś się ode mnie, dojrzewające pierniki u mnie, przepis na makowce dałem ci ja, od gotowania farszu po drożdżowe ciasto – podniósł głos. – Jak śmiesz mówić na mieście, że piernik jest twój, że to stary przepis po dziadku, który „zmodyfikowałeś w swoim geniuszu”, a makowiec wymyśliłeś sam? Nawet foremki mi ukradłeś. Foremki – złodzieju! –  tym razem niemal krzyknął. –  Jakbyś nie miał nawet krztyny pomyślunku by choć foremkę do piernika zmienić. Ja od lat wypiekam renifery i ty tłuczesz renifery, rzecz jasna brzydsze, mniej foremne ale renifery. I nawet identycznie je malujesz lukrem. Nic nie odpowiesz? Żadnego wytłumaczenia? Cienia poczucia winy, nie mówiąc o zwykłej przyzwoitości lub wdzięczności, marny naśladowco?

– No – ­ odpowiedział poprawiając białą czapkę. Nieco głupkowaty uśmiech zastygł na jego rumianych policzkach. A może wcale nie był głupkowaty lecz był to uśmiech satysfakcji albo tryumfu?

– Co to znaczy „no”? Na nic innego cię nie stać, błaźnie? – piekarz uderzył pięścią w blat aż na podłogę posypała się mąka.

– „No” znaczy się: No, wszyscy tak robią. To normalne – podrapał się po podbródku i przekrzywił piekarską czapkę.

– Wszyscy? – stary piekarz cofnął się o krok.

– Wszyscy. Tak już jest na tym świecie, stary głupcze. Zawsze tak było. Nie ja pierwszy, nie ja ostatni.

– Wszyscy? – powtórzył piekarz opierając się o ścianę.

– Moje chleby i piernikowe renifery może i nie są takie upierdliwie równiutkie jak twoje, takie wymuskane i dopieczone ale za to są tańsze a ludzie wolą tańsze… i w końcu nie widzą różnicy.

_____________________________________________________

NOWE SZKOLENIA ON LINE

Miłość toksyczna, miłość dojrzała

Coaching Tao. jak żyć w zgodzie ze sobą?

_____________________________________________________

inne koany

starsze koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.