pieśniarz

Pieśniarz – koan

Prawie tak dawno, jak stare są opowieści o drzewach, które mówią ludzkim głosem; o wilkach większych od koni; o rycerzach gotowych do poświęceń w imię honoru swej damy; a może było to jeszcze dawniej; pewien człowiek, pierwszy bard, zaintonował pieśń. W ślad za nim zaczęli nucić inni a potem tańczyć.

Śpiewał o początku drogi, kiedy jeszcze nie było dróg ani mostów. Wystukiwał rytm kół i kopyt zanim ludzie wynaleźli zaprzęg. Pieśnią chwalił odkrywców zanim jeszcze ludzie nauczyli się odkrywać nieznane.

Aż pewnego dnia, całkiem niedawno, do ust wpadł mu komar albo zwykła muszka i przerwał. Zadławił się, odkrztusił. Potem, gdy znów próbował wydać z siebie dźwięk – zachrypł, zgubił rytm i wreszcie stracił głos. Zamilkł. W ślad za nim również inni stracili głos.

Odtąd zewsząd słychać hałas, żadnej pieśni. Żadnego tańca.

Kto znów podejmie pieśń?

___________________________________________________________________

zapraszamy na unikalny warsztat do SOSNOWCA

___________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy do naszej księgarni

strona Instytutu Kognitywistyki


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.