pistolet

koan

Pistolet – koan

– Napisz coś o pistolecie. Tyle piszesz na różne tematy.

– Zwariowałeś? Nigdy w życiu.

–  Ale tato, taki Glock 19 X Coyote jest piękny, beżowy. Potężny kaliber 9 x 19 mm. Łączy w sobie najlepsze cechy dwóch najpopularniejszych pistoletów na świecie. Pełnowymiarowy szkielet Glock 17 i kompaktowy zamek Glock 19 połączone razem tworzą niebywałą ergonomię, powtarzalność każdego strzału oraz co najważniejsze bezdyskusyjnie największą niezawodność.

– Czytasz mi jakąś stronę internetową? Naprawdę rozum ci odjęło? Skąd takie zainteresowania?

– Tato, no sam zobacz, jest piękny, cały beżowy, dopasowany do ręki.

– No rzeczywiście – spojrzał na zdjęcie. – Piękny i taki beżowy. Napiszę coś. Syn mnie prosi. Powinienem. – Uderzył w klawisze komputera. – Przeczytać?    

Syn kiwnął głową zaciekawiony:

– Już, tak szybko?

Przeczytał:

Dziś, mój 13 letni syn poprosił mnie o rzecz dziwną, żebym napisał coś na temat pistoletu, który mu się podoba. Chłopak wychowywał się w pacyfistycznej rodzinie. Od dziecka przekazywałem mu ważne dla mnie wartości: jak szacunek dla każdego życia, ekologię rozumianą jako bycie częścią całości, tolerancję, pokojowe nastawienie. Tymczasem jakiś stary, parszywy gen po pradziadach dał najwyraźniej o sobie znać.

W domu, w którym nigdy nie było broni, przemocowych gier, filmów akcji a wszystkie problemy rozwiązywano rozmową nastolatek, nagle, ni stąd ni zowąd zafascynowany jest pistoletem. Nie może nie wiedzieć, że broń służy do zabijania. Każda i w każdym przypadku. Jego ulubiony pistolet ma „bezdyskusyjnie największą niezawodność” w zabijaniu. Porażka? Może to próba? A może gen przemocy jest w nas tak silny jak seksualność? A może wychowanie nie ma tak dużego znaczenia, wobec mody, kolegów i potrzeby rywalizacji?

_____________________________________________________________________

COACHING TAO. JAK ŻYĆ W ZGODZIE ZE SOBĄ?

Kompletne szkolenie on line w 7 częściach z ćwiczeniami

_____________________________________________________________________

inne koany

_____________________________________________________________________

Dekalog 2.0 – Dialog: Po siódme: Działaj

Dialog – droga twojej wewnętrznej przemiany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.