pokrywka

Pokrywka – koan

– Jak urzeczywistnić swego ducha, pytasz? – Mistrz potarł twarz i szeroko się uśmiechnął. – Pierwszy krok masz już za sobą, wierzysz w ducha – zaśmiał się. – Wielu nie wierzy więc nie dają sobie nawet szansy na urzeczywistnienie. Inni, zwłaszcza utalentowani artyści, jak Jimmi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Brian Jones, Michael Hutchence, Kurt Cobain, Emy Winehouse, Chris Cornell i wielu, wielu innych, mieli kontakt z duchem. Lecz gdy duch nie zostaje urzeczywistniony w pełni w końcu zabija.

– Mistrzu skąd znasz tylu muzyków i ich historie? ­ – Zdziwił się młody uczeń a drugi dodał nieco mądrzej:

– Mistrzu więc duch również zabija?

– Owszem zabija, gdy istota ludzka zamiast rozwijać się wszechstronnie, radośnie, spójnie uchyla jedynie pokrywkę, upuszcza zaledwie trochę pary. Ciało jest jak garnek, duch jak para wodna. Ich wymiana sprawia, że powstają wspaniałe potrawy. Garnek może długo służyć i wiele znakomitych potraw ugotować. Może również zostać przypalony a nawet rozsadzony, gdy pokrywa będzie zanadto dokręcona, zbyt dociśnięta.

– Czym jest pokrywka, mistrzu? – Spytał uczeń ów drugi uczeń.

– Pokrywką są nakazy, zakazy, normy, poczucie winy, oczekiwania, presja społeczna, wstyd i obrony, które stosujemy na co dzień aby się jakoś dostosować wbrew temu, czego chce od nas duch.   

___________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.