powrót

Powrót – koan

– Stwierdziłeś mistrzu, że duch wielkiego nauczyciela powraca po śmierci lecz przecież wierzymy, że wszystkie dusze powracają – stwierdził uczeń.

Kan lu uśmiechnął się i rzekł:

­– Owszem z bardo, z krainy cienia, z miejsca pomiędzy, wcześniej czy później powracają wszystkie duchy lecz duch wielkiego nauczyciela powraca wcześniej. Ponadto wciela się w osobę ludzką.

– Jak to wcześniej? – Zdziwił się drugi uczeń.

– Och, to tylko słowa, które niekiedy przybliżają a innym razem zaciemniają prawdę. Czas przecież nie istnieje. Dostrzegamy czas, gdyż jesteśmy duzi, – zaśmiał się mistrz – ogromni w porywaniu do kwantów, bozonów i gluonów, z których jesteśmy zbudowani. One zaś czasu nie znają, są zbyt prędkie – znowu się zaśmiał i dodał – zbyt iluzoryczne.

– Inne duchy również się wcielą mistrzu, powrócą, jak wierzymy. Czy staną się zwierzętami, czy może również drzewami, skałami, wodą? – Spytał pierwszy uczeń.

– Kluczowe jest to co powiedziałeś uczniu: jak wierzymy. Wszystko to kwestia wiary, nie zaś wiedzy. Wierzymy i tyle. Duch przyjmuje postać ludzką lub zwierzęcą…albo nie.

– Jak możesz w ten sposób żartować mistrzu, wcielanie się, wieczny powrót, to podstawy naszej wiary i wiedzy. Wielcy lamowie, świątobliwi tulku ustalili w sposób niezbity, że koło wiecznego powrotu nieustannie wiruje, że tysiące razy powracamy z bardo aby wcielić się w formę istot czujących. – Pierwszy uczeń przybrał kategoryczny ton.

Ustalili, w sposób niezbity, z całą pewnością…a kto ich tam wie, tych naszych mędrców – zaśmiał się Kan lu. – Byłeś w zaświatach drogi uczniu, pamiętasz swoją drogę poprzez bardo? Z twojej miny wnoszę, że nie. – Kan lu zwrócił się do drugiego ucznia.

Pierwszy zaś spytał:

– A ty mistrzu, byłeś, pamiętasz?

– Ja? – Zastanowił się mistrz – ja, tak.

_______________________

inne koany    


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.