PRZESILENIE zimowe

2018

Przesilenie zimowe 2018 – koan

Kliknął na artykuł, przejrzał kilka linijek, potem kilka następnych akapitów i wreszcie przeczytał na głos popijając kawę sporymi łykami tak jak lubił:

25 grudnia to przybliżony czas kiedy punkt wschodu słońca zaczyna się przesuwać ku północy, po półrocznej podróży ku południu. Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe, jest najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej. Na drugiej półkuli jest natomiast dniem najdłuższym.

W tym roku stanie się to 21 grudnia o 23:23 polskiego czasu. 

Ozyrys w Egipcie, Mitra w Persji, Saturn w Rzymie, Jul wśród plemion germańskich i wreszcie Jezus w diasporze żydowskiej a potem w Rzymie za Konstantyna Wielkiego –  to bóstwa solarne które „ożywają” w tym czasie lub rodzą się, jak Jezus. Odradza się Sol – Słońce, przybwa dnia, przyroda zacznie zmierzać ku wiośnie. Mrok i chłód powoli ograniczą swe panowanie aż nastaną jasne, ciepłe dni. Cykl śmierci i narodzin odwraca się. Świat zmierza ku rozkiwtowi. 

Co ciekawe rok 2018 jest bardzo wyjątkowy. Ciała niebieskie ustawią się w dniu 21 grudnia w sposób szczególny względem siebie. Możliwość by Słońce mogło się ustawić w jednej linii z centrum galaktyki Drogi Mlecznej przydarza się raz na ok. 60 mln lat. Ostatnio takie zdarzenie miało miejsce w czasie schyłku epoki dinozaurów. W okresie istnienie gatunku ludzkiego na Ziemi jeszcze nigdy! 

Wyobraźmy sobie dwa przecinające się w dwóch punktach okręgi: jeden z nich to ekliptyka, czyli droga jaką z perspektywy Ziemi przebywa Słońce w ciągu roku – to rok ziemski, drugi okrąg tworzony jest przez Galaktykę Drogi Mlecznej a jej najszersze miejsce to równik galaktyki. Centrum Galaktyki bardzo powoli przesuwa się po wzdłuż równika i dwa razy na 120 mln lat znajduje się w miejscu jego przecięcia z ekliptyką Słońca. 

Oczywiście słowo „powoli” jest tu względne, gdyż galaktyka podobnie jak Układ Słoneczny wirują z ogromnymi prędkościami. Jednak olbrzymie masy i jeszcze większe odległości kosmosu sprawiają, że czas się relatywizuje. Nasze ludzkie życie jest kropelką wobec ogromu procesów, o których tu mowa. Znajdujesz się na planecie Ziemia, która okrąża swoją gwiazdę z prędkością 30 kilometrów na sekundę. Ta gwiazda, czyli Słońce krąży wokół centrum galaktyki z prędkością 250 kilometrów na sekundę, zaś Galaktyka Drogi Mlecznej wiruje w gromadzie galaktyk z prędkością 600 kilometrów na sekundę. Gdy czytasz ten artykuł pokonałeś około 3000 kilometrów w kosmosie. 

21 grudnia 2018 o godzinie 23:23  Słońce przejdzie przez punkt ekliptyki dokładnie w czasie Przesilenia zimowego w jednej linii ustawią się Ziemia, Słońce i Centrum Galaktyki ponadto tego dnia rozpocznie się faza pełni Księżyca, którą satelita Ziemi osiągnie 22 grudnia.

To czas szczególny…ble, ble, ble. Czego jest to zwiastun? I tak dalej ble, ble, ble. Jaką energię niesie? Jakie procesy może w nas uruchomić ten szczególny moment? I dalej w tym stylu. Co ma zostać w nas odmienione właśnie w tym wyjątkowym momencie? Jak możesz wykorzystać potencjał tej niepowtarzalnej chwili?

Upił kolejny łyk i powiedział:

– Zawracanie głowy, ezoteryka i kocoboły.

– W takim razie po co mi to czytasz? – Spytała.

– Z początku wydawało się ciekawe, trochę faktów – stwierdził.

– Wiele ciekawych faktów.

– Ale na końcu bzdury.

– Co wydało ci się bzdurne? – Znów spytała.

– Nie ciśnij, bzdury i już – zablokował tablet.

– Wymień jedną.

– Na przykład to – otworzył tablet – Jakie procesy może w nas uruchomić ten szczególny moment? Albo Co ma zostać w nas odmienione właśnie w tym wyjątkowym momencie? Jak możesz wykorzystać potencjał tej niepowtarzalnej chwili? No przecież mówię – kocoboły.

– A może możesz coś odmienić? Coś naprawdę ważnego.

_____________________________________________________________

COACHING TAO. JAK ŻYC W ZGODZIE ZE SOBĄ!

NOWE SZKOLENIA ON LINE

ZRÓB SOBIE LUB BLISKIEJ OSOBIE PREZENT!

______________________________________________________________

inne koany

starsze koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.