przybysz

Przybysz – koan

– Jestem zmęczony, nauczycielu. Dlatego przybyłem do ciebie z daleka – powiedział pewien przybysz, kiedy zaprowadzono go przed czcigodne oblicze mistrza Kan Lu.

– Potrzebujesz wypoczynku czy pocieszenia, drogi przybyszu?

– I jednego i drugiego, nauczycielu. Bardzo potrzeba mi obu – odpowiedział przybysz.

WIĘCEJ INFO

­– W takim razie oba dostaniesz. Masz tu wełniany, ciepły, owczy koc. Owiń się nim i zaśnij w pokoju dla gości. Nie będziemy cię budzić. – Mistrz wyjął koc ze skrzyni i podał przybyszowi po czym dodał: – A w drugiej kwestii, no cóż drogi gościu: wszystko będzie dobrze.

Mistrz skłonił się i skierował w stronę drzwi.

– To wszystko, nauczycielu? Przebyłem szmat drogi, żeby się z tobą spotkać, żeby usłyszeć twe rady. To wszystko? – Powtórzył.

– Chciałeś wypoczynku i ofiarowałem ci wypoczynek, chciałeś pocieszenia i dostałeś pocieszenie. Jesteś zawiedziony? Najwyraźniej chciałeś czegoś innego. Poproś o to, czego potrzebujesz a może będzie ci dane? – Rzekł mistrz i wyszedł lecz po chwili wychylił się zza futryny i dodał:

– A może nie będzie? Dawanie zależy od tego, kto daje a branie od tego kto bierze. Żeby brać trzeba najpierw wiedzieć, czego się chce.

_______________________

NAPISZ DO NAS, ZADZWOŃ

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.