pustynia

Pustynia – koan

– Coelho w „Alchemiku” pisze, że kto raz wybrał się na pustynię nie może się cofnąć. Musi znaleźć najlepszą drogę by iść do przodu – przeczytała na głos i spojrzała w jego stronę najwyraźniej oczekując reakcji.

Upił łyk. Odstawił kubek i odwzajemnił spojrzenie.

– Wszystkie drogi to w istocie drogi w jedną stronę. W życiu nie ma prób generalnych są wyłącznie premiery. Za każdym razem, cokolwiek robisz musisz zagrać swój najlepszy koncert, na sto procent. Wiesz co jest dla mnie najciekawsze w tym zdaniu o pustyni?

– Brak odwrotu? – spytała.

– Raczej to, że na pustyni nie ma żadnego przodu ani tyłu. Jedynym celem jest oaza.

– Co jest oazą w naszym życiu?

– Większość religii przekonuje, że śmierć – zaśmiał się smutno i po chwili dodał – sądzę jednak, że świadomość.

– Świadomość?

– Świadomość, czyli sumienie, zrozumienie, dusza. Podróżujemy przez pustynię życia aby odnaleźć tę właśnie oazę: sumienie, zrozumienie, duszę. Kto jej nie odnajduje ginie. Bezpowrotnie. Tak sądzę.

__________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.