Rady

Remigiusz i Leokadia

Rady

Remigiusz i Leokadia

***

– Remigiuszu, ale tak serio, jaką radę dałbyś powiedzmy… – Leokadia zawiesiła głos.

– Powiedzmy nikomu nie dałabym żadnej, najmniejszej ani nawet malutkiej, doraźnej rady. – Stwierdził kot Remigiusz zanim dokończyła.

– Czy wy, koty, nie jesteście empatyczne? Nie odczuwacie wspólnoty, porozumienia międzygatunkowego czy choćby odrobiny miłosierdzia? Przecież tak doświadczony filozof, lingwista, etnolog – jak ty, mógłby wiele dobrego uczynić dla ludzi i rzecz jasna dla kotów. – Leokadia wydawała się być rozczarowana.

Ulicy, Kobieta, City, Billboard, Shanghai, Ludzie

– Odczuwamy empatię i to w większym stopniu niż ludzie, dlatego nie udzielamy rad. Rada jest ingerencją a bardzo często formą przemocy. Rada to pajęczyna. Radzący ustawia się w pozycji wyższej, tego mądrego, pewnego siebie, który poucza. A ludzie stają się tacy malutcy i bezradni, dopóki nie zjedzą mądrali, z butami. Chcesz dobrej rady – radź sobie sama!  


Zamów najnowszą książkę!

Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.