Rekonfiguracja – koan

Gdy Jan Jakub Nowak lub był to Jerzy Jeremi Kowalski albo Jacek January Wiśniewski – w każdym razie człowiek o popularnym nazwisku, typowym wyglądzie, zwyczajnych nawykach, przeciętnych poglądach, mieszkający w zwykłym bloku, gdy dowiedział, że nie żyje – wszystko zmieniło się na lepsze.

Przede wszystkim zniknęła szarość. Obraz świata i tak zwanej rzeczywistości stał się kolorowy, bogaty a nawet radosny. Bogactwo, którego doświadczał było feerią zmysłów, bodźców i doznań. Mógł wszystkiego dotknąć, każdą rzecz kupić, niezliczone potrawy zjadać ale nie potrzebował niczego. Nasycał się doznaniem, napełniał doświadczeniem, zaspokajał byciem – choć przecież nie był, nie doznawał a nawet nie istniał.

Skąd wiedział, że nie żyje? A może nadal żył? Być może jego sieć neuronalna na skutek jakiegoś zdarzenia zrekonfigurowała się?  

Co ciekawe Jan, Jerzy lub Jacek – nie bardzo się tym interesował ani nawet przejmował. Nie był też zatroskany o swoje imię i niejednoznaczność sytuacji, w której się znalazł. Był i żył bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Był tak bardzo, że nawet nie istotne stało się to, czy jest.

________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.