Rozgrzeszenie

Rozgrzeszenie – koan

– Nie mogę znaleźć spokoju ani równowagi, czcigodny mistrzu – rzekł wędrowny mnich, który przemierzał pobliskie pasmo gór w drodze do przełęczy. – Mam za sobą wiele lat praktyki duchowej. Wyruszyłem w podróż trzy miesiące temu.

– Dokąd i po co zmierzasz, czcigodny gościu? – Spytał mistrz Kan lu.

– Potrzebowałem samotności by jeszcze lepiej przyglądać się sobie. Moje zaangażowanie we wszystko co robiłem w klasztorze i po zanim, wstyd się przyznać mistrzu, wypaliło mnie. Okazało się przesadne, nadludzkie a nawet nieludzkie wobec siebie samego. Poczułem się wypalony i zmęczony, napięty i niewspółmiernie odpowiedzialny w stosunku do zadań, które wykonywałem. Niemal we wszystko wkładałem maksimum energii, zwłaszcza w relacje z ludźmi. I choć idę przez góry trzynasty tydzień, wciąż nie potrafię troszczyć się o siebie.

– Co byłoby oznaką troski? – Spytał Kan lu.

– Odpuszczenie sobie, a w efekcie spokój i równowaga – odpowiedział mnich.

– Cóż znaczy odpuścić sobie? – Kan lu zadał kolejne pytanie.

– Ach – zaśmiał się smutno wędrowny mnich. – Wyobrażam to sobie trochę tak, jak chrześcijańskie odpuszczenie grzechów. Rodzaj uwolnienia. Zdjęcie ciężaru winy.

– Kto może w chrześcijaństwie odpuszczać grzechy? ­– Kan lu znów spytał.

– Z tego co wiem tylko Bóg a w jego imieniu kapłan. – Odpowiedział mnich i po chwili dodał: – dzieje się tak pod warunkiem, że ktoś szczerze wyzna swoje winy i obieca poprawę.

– Wyznałeś żal i rodzaj winy, czcigodny mnichu. W takim razie jako kapłan znaczącej rangi, mając podobnie jak chrześcijanie kontakt z sacrum, choć może nieco inaczej rozumianym, odpuszczam ci – rzekł Kan lu i po chwili dodał – pomogło? Widzę z twojej miny, że raczej nie pomogło. W takim razie musisz chyba wędrować dalej w samotności użalając się nad sobą aż jakiś Bóg zlituje się nad tobą. Kapłan nie pomógł.


Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81_instrospekcjaRS-1024x683.jpg
Użalanie się nad sobą – Koan „Rozgrzeszenie” – zajawka interpretacji

Więcej o książce „81 Tajemnic” „ (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81-front-890x1024.png

   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.