sąsiedzi

Sąsiedzi – koan

– Powiedziałeś mistrzu, że od szeptu do krzyku jest jakieś siedem dni drogi, która wiedzie pod górę, najpierw przez bagna a potem przez strome skały. Lecz od krzyku do szeptu droga jest nieskończenie wyboista. Jak to rozumieć mistrzu?

– Rzecz ma się podobnie jak z miłością i nienawiścią – odpowiedział mistrz Kan lu. – Droga od miłości do nienawiści wiedzie pod górę, najpierw przez bagna a potem przez strome skały. Lecz od nienawiści do miłości jest nieskończenie trudna i wyboista.

– Nadal nie rozumiem mistrzu – zafrasował się uczeń.

ZADZWOŃ, NAPISZ, DOWIEDZ SIĘ

– No cóż – odpowiedział mistrz – krzyk i szept podobnie jak miłość i nienawiść mieszkają tuż obok, są sąsiadami. Słyszą siebie nawzajem. Oddziela je bambusowa ściana. Jednakże drogi, które prowadzą od jednego sąsiada do drugiego nie są równe.

– Już rozumiem mistrzu. W takim razie co należy uczynić aby sąsiadami były szept i miłość? – Spytał uczeń.

– Dobre pytanie – mistrz Kan lu pokłonił się zaskoczonemu uczniowi. – Dobre pytanie powtórzył – i znów się ukłonił. – Trzeba codziennie wyznawać miłość szeptem – zapraszając ją aby zamieszkała po sąsiedzku.

________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.