Ślimak na księżycu – koan

– No więc wyobraź sobie, że Wszechświat jest tak ogromny…

– Jak ogromny, tatku?

– Na przykład na działkę nad Solinę jedziemy do cioci Jagody tyle co dwie lekcje i długa przerwa. Zazwyczaj droga bardzo ci się dłuży. Kiedy jedziemy nad morze, prawie cały dzień, masz wrażenie, że nigdy nie dojedziemy, że Międzyzdroje lub Hel są na końcu świata. Zgadza się?

– Zgadza się – chłopiec przytaknął wpatrując się w oko teleskopu.

– No to wyobraź siebie, że w podróż na działkę wybrał się mały ślimak, taki, jakiego znalazłeś na schodach. Szedłby i szedł a droga byłaby dla niego pełna niebezpieczeństw. W końcu, gdyby trafił na działkę do cioci były zaledwie w takiej odległości od punktu wyjścia, jak ludzie na księżycu w stosunku do Ziemi. Na Marsa, poruszając się w swoim tempie, nie dotarłby nigdy.

– Masz rację tatku, Wszechświat jest ogromny, ale czy to znaczy, że my, ludzie nigdy nie dotrzemy do gwiazdozbioru Oriona albo Kasjopei, jak ślimak na działkę?

– Tak synku, raczej nie ma na to szans.

– Raczej? – zdziwił się chłopak.

– Chyba, że będziemy potrafili pewnego dnia połączyć, jakimś cudownym mostem, ogrom Uniwersum wewnątrz i na zewnątrz nas.

– Wewnątrz i na zewnątrz? – zdziwił się chłopiec.

Ojciec wziął do ręki jedną ze szklanych kulek syna, rzucił na podłogę tarasu i rozgniótł obcasem, chrzęszcząc. – Co się stało? – spytał.

– Rozgniotłeś moją kulkę.

–  I?

­ – I rozpadła się w pył – chłopak stwierdził rzeczowo.

Ojciec podniósł odrobinki szkła przylepione do palca.

– W każdym z tych pyłków, w środku, w głębi kryje się podobny ogrom Wszechświata jak odległość Ziemi od Słońca, Słońca od Kasjopei i Oriona, i jeszcze dalej. Wewnątrz jest głębia wszechświata, której nie dostrzegamy. Może, gdy będziemy potrafili połączyć ten mikroświat z kosmosem, może wtedy znajdziemy wszystkie odpowiedzi.

– Ależ tatku, ja potrafię – odpowiedział chłopiec.

Ojciec spojrzał na niego zaskoczony. Wtedy chłopak uniósł na dłoni pył z drobinkami szkła z podłogi i z całej siły dmuchnął.

______________________________________

inne koany

______________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.