wszystko jest

iluzją

Śmiałość – koan dla Agnieszki

– Czym różni się śmiałość od nieśmiałości? – Spytała.

Wyrocznia u brzegu, której usiadła, zamieszkiwała w małej sadzawce nie większej od dywanu. Jednakże lustro wody – jej twarz, sugerowała głębię sięgającą do trzewi ziemi. Woda zabulgotała, uniosła się i przybrała kształt maszkarona o wyłupiastych oczach, rozszerzonych nozdrzach z wielkim nosem, kłami, kolczastym grzebieniem i parą rogów.

­– Śmiałkowie nie boją się demonów. Ludzie odważni nie obawiają się czartów, biesów, duchów, szatanów, cyklopów, syren, złych, Lucyperów, Belzebubów, Mefistów, Bazyliszków, Gorgon. Wiesz, dlaczego? – Spytała wyrocznia po każdym słowie przyjmując inne, coraz straszniejsze oblicze.

– Nie wiem? – odpowiedziała.

– Ja też nie – wyrocznia zaśmiała się gardłowym, zachrypniętym głosem ponownie zmieniając wygląd. W jednej chwili była płonącą czaszką a za moment paszczą tygrysa, pyskiem wilkołaka, mordą gargulca. – Odpowiedz, czy odczuwasz lęk patrząc na moje oblicze? – dodała przeraźliwym, dudniącym głosem przypominającym wycie.

– Nie, nie boję się – odpowiedziała.

– Dlaczego? – Spytała wyrocznia.

– Wiem, że wszystko co mi pokazujesz wyrocznio jest iluzją, również ty sama.

_______________________________________________________________

zapraszamy do księgarni

inne koany

starsze koany

_______________________________________________________________

zapraszamy do WROCŁAWIA  na spotkanie autorskie


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.