Spokój i szczęście

Spokój i szczęście – koan dla Anety M.

– Często rozmawiamy o spokoju i szczęściu – powiedziała Min Min chao. – Jedno jakoś łączy się z drugim. Są jednak ludzie, którzy muszą doznawać mocnych wrażeń: szybkiej jazdy na motorze, skoku ze spadochronem, nurkowania bez tlenu. Wchodzą do ciasnych jaskiń, idą w góry na ośmiotysięczniki bez tlenu albo wykonują bolesne tatuaże. Dlaczego matko? Czy w takim razie szczęście i spokój to jakaś fikcja. Może, my, ludzie potrzebujemy mocnych wrażeń?

– Istotą życia jest życie, droga Min Min chao. – Matka Ann Ann shi poczęstowała kobietę herbatą. Jak każdego miesiąca Min Min przywiozła dwa worki znakomitego ryżu do klasztornej kuchni. – Celem  każdej żyjącej istoty jest życie. Chce istnieć, przeżyć, cieszyć się istnieniem. Tymczasem my, ludzie nieustannie lękamy się. Nasz umysł przechowuje dawne wspomnienia, w których kryje się sporysz. Jako dostawca ryżu doskonale wiesz jak groźny jest sporysz. Ziarno zaatakowane tym grzybem nie nadaje się do spożycia ani przez ludzi, ani przez zwierzęta. Sporysz jest trujący. Nawet mała jego domieszka w ziarnie powoduje, że cały plon nie będzie nadawał się do spożycia. Lęk jest sporyszem. Lęk jest trucizną. Zachowania ekstremalne to próba porodzenia sobie ze sporyszem.

– Jak się przed nim chronić matko?

– Sporysz to również silny halucynogen. Pojawiają się po nim wizje i jeszcze silniejsze lęki. Zjedzenie sporyszu wyzwala demony. Lęku i dawnych traum nie da się leczyć przełamując lęk. Nie uleczą go również demony. Co złamane jest zepsute a nie naprawione. Aby uporać się z grzybicą ziarna ważne jest przeorywanie pola i czyszczenie go z zakażonych plew. Lecz główną metodą zapobiegania chorobie jest wysiewanie ziarna pozbawionego sporyszu. U nas ludzi czystym ziarnem, jest czysty umysł, który prowadzi do spokoju i szczęścia. Dlatego konieczne jest oddzielenie sporyszu od zdrowego ziarna.

– Jak oddzielić lęk od zdrowego myślenia, matko? – Spytała Min Min chao.

– Jeśli choćby jedna trauma, jeden dawny lęk, jedno wspomnienie działa jak sporysz, wówczas zakaża, infekuje, zatruwa również zdrowe zboże, zdrowe myśli, które w efekcie odbierają szczęście i spokój. Dlatego potrzebujemy niekiedy przemiany radykalnej. Czasem trzeba spalić cały stary plon, wyczyścić do cna zakażoną ziemię. Zamiast ekstremalnej jazdy na motorze potrzebna jest ekstremalna zmiana sposobu myślenia, potem stylu życia a w ślad za tym przychodzi szczęście i spokój. Zdrowe ziarno daje dobry plon.


Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów.
Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

www.81tajemnic.pl/konkurs

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81_instrospekcjaIDEAL-1024x683.jpg
Spokój i szczęście – wg Adama
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
Kup „81 Tajemnic” w przedsprzedaży

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.