światło

Światło – koan

– Zapalam świeczkę, aby rozświetlić mrok – powiedział i podpalił knot.

– Czym jest mrok? – Spytała.

– Mrok to niewiedza i uprzedzenia. Mrok to brak.

– Brak czego? – Spytała.

– Światło pozwala zobaczyć szczegóły, różnorodność, kolor, odcień. Światło sprawia, że widzimy różnice, odległości. Dzięki światłu rozumiemy czym jest całość a czym detal. Światło odsłania prawdę.

– Prawdę?

– W ciemności wszystko staje się ciemną masą. W jednostajności cienia powstaje lęk. Gdy w ciemności spostrzeżesz biegnącą w twoją stronę postać, która nagle podnosi ramię – pomyślisz – chce mnie zaatakować? Za dnia, w świetle zobaczysz, że to biegacz albo dziecko wymachujące patykiem albo ktoś odganiający się od komara. Ciemność tworzy strach, wyolbrzymia lęk.

– W świetle również pojawiają się zagrożenia. Przemoc, niesprawiedliwość, agresja dzieją się również za dnia – nadal wątpiła w jego słowa.

– Widzisz, zapalam świeczkę, aby rozświetlić mrok przede wszystkim w swoim umyśle. Gdy jaśniej widzę złożoność spraw wtedy również dostrzegam, że niektóre z nich wcale nie są skomplikowane, natomiast pozostałe mogę łatwo zrozumieć. Zrozumienie to pierwszy krok, żeby przestać się bać.

___________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.