symetryści

koan

Symetryści – koan

– Czytałem kiedyś – rzekł Broma Triste – że nazistowski minister propagandy i oświecenia publicznego Joseph Goebbels miał powiedzieć do nuncjusza apostolskiego w Berlinie arcybiskupa Cesare Orsenigo, że doniesienia jakoby w III Rzeszy działy się rzeczy okrutne za przyzwoleniem władzy, są bredniami. Za rządów, tego nieudacznika, Franza von Papena, poprzednika führera, działy się rzeczy znacznie gorsze. Prawdziwie zbrodnie i to przeciwko Niemcom! Arcybiskup miał pokiwać głową ze zrozumieniem.

– A czy przypadkiem nie była to wypowiedź generała Francisco Franco, dyktatora Hiszpanii – zastanowił się B’Ozon – do nuncjusza apostolskiego w Madrycie arcybiskupa Antonio Riberi i dotyczyła władzy socjalistów?

Stopa, Człowiek, Propagandy, But, Squash, Krok

­ – Może masz rację? – Zastanowił się Broma Triste. – Ach, ci symetryści, oni zawsze mówią to samo. Powtarzają slogany zbrodniarzy twierdząc, że poprzednicy byli gorsi.

– I klepią takie frazesy bez względu na popełniane zbrodnie a często zanim najgorsze z nich zostaną popełnione. To w gruncie rzeczy przyzwolenie dla nadchodzącej fali przemocy. – Dodał B’Ozon.

Analiza, Płacić, Biznesmenów, Spotkanie, Banki

– Co grosza twierdzą, że ich obowiązkiem jest konstruktywna krytyka i bezstronność wobec każdego uczestnika życia zbiorowego. – Westchnął Triste. – Nie zdają sobie sprawy, że to znakomite usprawiedliwienie dla tyranów i ich zbrodni.

– A ja myślę, że tak zwani symetryści szukający równowagi i warzący słowa – rzekł B’Ozon – rżną głupa a w gruncie rzeczy chcą mieć usprawiedliwienie dla swego oportunizmu.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.