szczęściarze

Szczęściarze. Luz – koan

Szczęściarze są wyluzowani. Częściej niż pechowcy i jeszcze częściej niż pesymiści. Wcale w tym celu nie muszą brać używek, afrodyzjaków ani pić.

Spytasz co sprawia, że potrafią odpoczywać, relaksować się, odprężać? Inni zaś, powiedzmy pesymiści, są nieustannie napięci, niezdrowo podnieceni, niezadowoleni i często smutni. Ich narzekaniom nie ma końca.

Karmią się własnym nieszczęściem przekonani, że żyją wśród innych nieszczęśników zaś ci, którym się powiodło np. szczęściarze – to albo naiwni frajerzy, którzy nie dostrzegają zagrożeń albo złodzieje i oszuści.

Jaki jest przepis szczęściarzy na wyluzowanie i brak stresu? Głodówki? Medytacje? Trening fizyczny? Odbyta psychoterapia? Weekendy w Bieszczadach? Wszystko to z pewnością może pomagać, lecz patent jest prostszy.  

Szczęściarze zdają sobie sprawę lepiej niż inni, że każdy ich dzień może być ostatnim. Śmierć bywa nagła nawet w młodym wieku. Nie ignorują tego faktu, dlatego cieszą się każdą chwilą, budyniem śmietankowym, zachodem słońca, dotykiem dłoni, filmem w kinie, przejażdżką na rowerze, malinami, naprawioną pralką, wierszem, piosenką, wiatrem od morza…

__________________

inne koany

_________________

JESZCZE W LIPCU ZAPRASZAMY NA WARSZTATY!


Zamów najnowszą książkę - 21 spotkań

21 Spotkań
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.