szczęściarze - duchowość

Szczęściarze. Duchowość – koan

Szczęściarze są uduchowieni. Czym jest u licha duchowość? Duch przecież to jakaś bzdura – odpowie racjonalista.

Różne słowa np. duch, dusza, psyche, psychika, tchnienie, podświadomość, nieświadomość, ego, ja, superego – oznaczają mniej więcej to samo, podobnie się kojarzą. Ale czy znaczą to samo?

Słowa powymyślane przez tych wszystkich, pożal się boże, psychologów – racjonalista aż się wzdrygnie z niechęci na samą myśl o tym, że mógłby skorzystać z psychoterapii lub jakiegoś warsztatu rozwojowego.

Mało kto na co dzień zajmuje się duchowością. Co najwyżej chodzi do kościoła, odprawia rytuały i ufa, że to wystarczy – odbył przecież konieczne obrządki co przynosi miły spokój i zwolnienie z poczucia winy.

W takim razie o co chodzi z tą rzekomą duchowością? A może to po prostu kwestia etyki? Jakiś rodzaj altruizmu? Może to wymiana między ludźmi albo jakiegoś rodzaju mistycyzm? Może trochę w tym emfazy, histerii, przesady, infantylnego zauroczenia zachodami słońca i zdjęciami kotków?

– O co chodzi z tą duchowością? ­– spytał pewien racjonalista nieco zirytowany postawą swojej znajomej, która jego zdaniem bredziła coś o duchowości cytując dziwne książki i nawiedzonych autorów.

­– Jesteś w kontakcie ze swoją duchowością nawet wtedy, gdy się złościsz, na przykład na mnie, gdy opowiadam o drzewach, które siebie ratują podsyłając soki – odpowiedziała z uśmiechem. – Wtedy twoja duchowość jest w cieniu. W cieniu ukrywasz wszystko to, z czym boisz się mieć kontakt. Im bardziej czegoś nienawidzisz w sobie, im bardziej tę nienawiść ukrywasz przed samym sobą, tym silniej reagujesz na wszystko co ci przypomina o cieniu.

–  Coś ukrywam? – Racjonalista spojrzał z tym cynicznym wyrazem pogardy, który przykrywał sztucznym uśmiechem.

– Jesteś inteligentnym człowiekiem – powiedziała – wiesz, że prosiaki są tak samo bystre i wrażliwie jak psy dlatego jedząc mięso tak się wściekasz na wegetarian, gdyż w gruncie rzeczy wiesz, że mają rację. Ich postawa konfrontuje cię z własną inteligencją. Jesteś wykształcony zatem wiesz, że alkohol w każdej postaci szkodzi dlatego tak wyśmiewasz abstynentów, gdyż ich postawa konfrontuje cię z własnym piciem a pijesz za dużo. Jesteś wrażliwym człowiekiem, dlatego tak się irytujesz, gdy mowa o pedofilii. Pewnie skrywasz jakąś traumę i aby odsunąć od siebie tamte wspomnienia zaprzeczasz i bronisz środowiska odpowiedzialne za ukrywanie pedofili.

– Może jeszcze mi udowodnisz, że duchowość to czytanie w myślach – powiedział z przekąsem.

– Jasne, że tak – klasnęła w dłonie z entuzjazmem. – Szczęśliwi ludzie mają kontakt ze sobą, dlatego niczego nie muszą ukrywać. Kontakt ze sobą, prawda o sobie, zero samooszukiwania, na tym polega duchowość. Łatwo jest czytać w ich myślach, gdyż są spójni. Nieszczęśliwi ludzie wkładają wiele wysiłku, żeby ukrywać, często nawet drobne rzeczy, ponadto często kłamią. Łatwo jest czytać w ich myślach, gdyż są niespójni. W ich napięciu i ukrywaniu cienia odsłania się prawda o ich cierpiącej duszy.

____________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.