szczęściarze - intuicja

Szczęściarze. Intuicja – koan

Szczęściarze kierują się intuicją, przeczuciem, wewnętrznym kompasem. Kompas ten uznają za bardziej wiarygodne źródło informacji niż wszelkie argumenty, rzeczowe analizy i sugestie osób trzecich, nawet jeśli są ekspertami w danej dziedzinie.

Czym jest intuicja? Słowo intuicja kojarzy się ezoterycznie, dziwnie, niepokojąco? Może i tak, lecz potęga przeczucia, siła intuicji, błysk i olśnienie – to zjawiska naukowo potwierdzone.

Długa analiza faktów, zbieranie i generowanie informacji częstokroć kończą się kolapsem poznawczym, zapaścią. Mózg ma tak dużo informacji, że w końcu nie rozumie już nic i co gorsza nie jest w stanie podjąć trafnej decyzji.

To rozczarowująca informacja dla mega racjonalistów. W końcu i tak podejmują decyzje emocjonalne. Niektórzy łudzą się, że w gąszczu danych potrafią odnaleźć właściwą ścieżkę – nic z tych rzeczy. Mózg nas oszukuje, postracjonalizuje, dodaje uzasadnienie by potwierdzić nieubłaganą drogę na skróty.

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ

Szczęściarze natomiast ufają sobie. Ufają mikro sygnałom, nie lekceważą symptomów, zauważają objawy i…dokonują trafniejszych decyzji niż super racjonaliści.

W końcu, już mniej więcej w 6 roku życia, doskonale zdajemy sobie sprawę kto jest zdenerwowany, kto złośliwy, kto jest miły i uprzejmy, kogo warto prosić o pomoc, kto zaś nas ofuka i zniechęci.

Szczęściarze tę naturalną zdolność rozwijają w sobie a pechowcy i smutasy tracą – ufając zewnętrznym opiniom i ocenom.

___________________

inne koany

___________________

NA POCZĄTKU SIERPNIA UNIKALNY WARSZTAT, RAZ W ROKU:

JĘZYK SNÓW. ZROZUMIEĆ JĘZYK NIEŚWIADOMOŚCI

ZAPISZ SIĘ


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.