szczęściarze - optymizm

Szczęściarze. Optymizm – koan

Szczęściarze uśmiechają się. Śmieją się często, gdyż są optymistycznie nastawieni do codzienności.

Pewien szczęściarz, szef firmy, stwierdził w rozmowie ze znajomymi, że woli zatrudniać ludzi uśmiechniętych niż kompetentnych.

– Jak to? – Spytał zdziwiony znajomy.

– Uśmiechnięty człowiek, stwarza nadzieję w sobie i dla innych na optymizm – wyjaśnił szef firmy. – Taki szybko i bez problemów nauczy się nowych kompetencji. Ktoś napięty i markotny, smutny i sfrustrowany, nawet jeśli wiele umie, nie będzie potrafił ani współdziałać, ani dzielić się z innymi, ani nawet uczyć się nowych rzeczy. Może natomiast zatruć, już w ciągu pierwszego tygodnia pracy, atmosferę nie tylko działu, ale całej firmy.

ZROZUMIEĆ JĘZYK SNÓW – JĘZYK NIEŚWIADOMOŚCI – ZAPISZ SIĘ

Wtedy szefowie, coachowie, mentorzy skupią się wokół problemu, zechcą rozwiązywać konflikty, szukać sposobów na mediację, gdy tymczasem przyczyna jest jedna – marudny pesymista, czepliwy mruk, gbur i sobek, który nigdy się nie uśmiecha, a jeśli – to tylko po to, żeby kogoś wyśmiać.

Szczęściarze szukają powodów do radości. Szukają okazji do małych i dużych gratyfikacji, szukają możliwości i przyjemności, gdy pesymiści w tym samym czasie znajdują dziesięć przeszkód i siedem okazji do krytyki.

___________________________

2/3 SIERPNIA UNIKALNY WARSZTAT,

TYLKO RAZ W ROKU:

JĘZYK SNÓW. ZROZUMIEĆ JĘZYK NIEŚWIADOMOŚCI

ZAPISZ SIĘ


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.