trójkąt

tragiczny

Trójkąt tragiczny – koan

Tego dnia, ludzie znów pogrążyli się w rozpaczy. Dlatego stary mistrz, nieco już pochylony, wsparty na lasce, powiedział:

– Gdy mówisz słowo: prawda, jej cieniem jest kłamstwo. Gdy mówisz słowo: sprawiedliwość, jej cieniem jest krzywda. Gdy walczysz o pokój, nigdy nie wiesz czy więcej będzie pokoju, czy też więcej walki. Tak rodzą się ofiara i sprawca. Zemsta wyłazi z krzywdy jak odór z piwnicy. Krzywda pochodzi od winy. Wina rodzi krzywdę.

– Lecz przecież trzeba się bronić, trzeba walczyć o swoje, musimy chronić się przed agresją, należy kłaść tamę nienawiści! – Usłyszał liczne głosy.

– Co komu po twojej łagodności, gdy szyderca wyśmiewa nasze wartości, gdy złodziej okrada dom, gdy bandyta wymachuje nożem, gdy jego nóż przebija niewinne serce! – Wołano.

–  Pochlebcy, paszkwilanci, bandziory! Trzeba im stawić czoła! Precz z wrogami! – Wykrzykiwano.

Dopiero po długiej chwili wrzawa umilkła. Ku zdziwieniu wszystkich mistrz żwawym krokiem oddalał się od zebranych. Był już na moście.

– Trójkąt magiczny! – Krzyknął, lecz szum wody i głosy ludzi zagłuszały jego słowa. Być może powiedział trójkąt tragiczny albo faktyczny lub klasyczny. – Ofiara, sprawca i zbawca. Wszyscy zginą! – Znowu wykrzyknął. – Wcześniej czy później każdy z tej trójki odda życie – machnął laską.

–  Jak nie być ofiarą? – Ktoś zawołał.

–  Jak nie stać się sprawcą? – Dodał inny.

–  Jak przeżyć jako zbawca? – Odezwał się kolejny głos.

Lecz mistrz już zniknął na drugim brzegu rzeki.

–  Dokąd poszedł? Jak mógł nas tak zostawić? Żaden z niego mistrz? – krzyczeli jeden przez drugiego aż wreszcie pokłócili się o mistrzostwo mistrza.

Jedni twierdzili, że był prawdziwym autorytetem, inni, że był fałszywym prorokiem, a nawet diabłem a jeszcze inni, że zwyczajnym zdrajcą. W końcu ktoś wyciągnął nóż a ktoś inny pałkę i zaczął nią grozić.

Po chwili jakiś człowiek upadł na ziemię.

________________________________________________________________________

WARSZTAT O MIŁOŚCI I ROZSTANIU – KATOWICE

ZWIĄZEK CZY ROZSTANIE I ROZWÓD? SZKOLENIE I WARSZTAT DLA OSÓB NA ROZSTAJU DRÓG

_________________________________________________________________________

dwudniowe szkolenie w KALISZU

Bogactwo i szczęście. Bogactwo to stan umysłu.

_________________________________________________________________________

Coaching Tao. jak żyć w zgodzie ze sobą?

pełne szkolenie z ćwiczeniami w 7 częściach

_________________________________________________________________________

inne koany

starsze koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.