Trzecia porada w kwestii czarownic

koan

Trzecia porada w kwestii czarownic – koan

Czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć w kwestii czarownic? Ach, rzecz jasna. Chciałbyś wiedzieć czy magia działa? Co tam, czy działa, czy jest skuteczna? Jako że trapi cię oświeceniowa, pozytywistyczna iluzja podszyta racjonalizmem, materializmem dialektycznym oraz uwięził cię obowiązujący paradygmat naukowy – musisz powątpiewać. Co tam powątpiewać – podważać i przede wszystkim lekceważyć, obśmiewać, wszelkie nurty ezoteryczne, gnostyczne i hermetyczne. Jedne izmy przeciw innym izmom.

W dodatku dręczy cię krasnalu, judeochrześcijańska koncepcja patriarchatu, męskiej dominacji bóstwa i władzy jaką ma Absolut. A zatem niemożliwym jest aby człowiek choć zbliżył się do wszechmocy Boga, nie mówiąc już o tym, że mógłby, choćby w części, mieć dostęp do energii i mocy bóstwa. Tak krasnalu, boisz się wiedźm ale poznawczo jesteś w kropce, gdyż nie możesz sobie racjonalnie wytłumaczyć, czego się boisz?

Co do czarów. Widzę, że niesiesz w kubkach aromatyczną kawę, jak mniemam dla mnie i dla siebie. To miłe. Uważaj jednak abyś się nie potknął i nie rozlał, szkoda pysznej kawy. Uważaj!

Widzisz, potknąłeś się i trzeba wycierać plamę. Pół kubka na podłodze. Tak działa magia, krasnalu. A teraz wyobraź sobie rzeczy ważniejsze i większe niż trochę kawy na podłodze. Przepraszam za ten mały eksperyment ale inaczej w dalszym ciągu byś powątpiewał.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.