trzy pytania

koan

Trzy pytania – koan

Uczniowie i mistrz jak co wieczór po spożytym posiłku usiedli na medytację. Po wyciszeniu umysłów był czas na zadawanie pytań. Każdy z uczniów liczył, że właśnie tego dnia uda mu się zadać pytanie tak błyskotliwe, że zaskoczy innych a mistrz, sam mistrz, pochwali go za przenikliwość i ostrość umysłu.

kraty
czyż nie jesteście wolni?

– Mistrzu – spytał najstarszy uczeń – powiedziałeś nie tak dawno, że wszystko i wszystkich utracimy. Jeśli niczego nie możemy mieć na zawsze i z nikim być na pewno, to jak uchronić się przed goryczą?

– I jak wystrzegać się nieustannego lęku – dodał drugi uczeń.

– Oraz uchronić od poczucia samotności, gdy zrezygnujemy z rzeczy i ludzi, aby nie cierpieć, gdy doznamy straty? – dodał trzeci.

– Zjadłem na kolekcję miskę ryżu i owoce, ale przecież ich nie mam – odparł mistrz – choć na skutek trawienia do pewnego stopnia staną się mną, w części zaś będą łajnem. Mam was, moich uczniów, ale przecież was nie mam. Czyż nie jesteście wolni? Mistrz istnieje dzięki uczniom, ale czy bez uczniów nie istnieje?

________________________________________________

więcej o koanach i kołczołanach 

a także

poprzedni, nowy koan

_________________________________________________

zapraszam również na inne strony: instytut kognitywistyki ; coachingdao


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.