uleczenie rozpaczy

koan

Uleczenie rozpaczy – koan

– Jak to robisz, czcigodny mistrzu, że niemal zawsze jesteś pogodny a nawet jeśli nie jesteś pogodny to nie brak ci wigoru i optymizmu a nawet, gdy jesteś zmęczony to i tak zachowujesz się przyjaźnie a nawet, gdy masz czasem drażliwy nastrój i powody do tego, aby czuć się podenerwowanym i tak jesteś na swój sposób radosny i spokojny? Spytał pewnego razu mistrza el Misterio del Yo pewien jego uczeń a może nawet przyjaciel.

– Ach, drogi przyjacielu – westchnął el Yo. – Byłem dzieckiem bojaźliwym, bitym i zastraszanym. Teraz, gdy niewielu rzeczy się boję pozostał mi dawny nawyk lękliwego dziecka, który przypomina łagodność. Na przykład – nie lubię, gdy tytułuje się mnie mistrzem, lecz wielu tak postępuje, również z nawyku. Czasem godzę się na to, choć znam zagrożenie. Ulegam wielu schematom i stereotypom, wielu ludziom. Tak działa obrona lękliwego dziecka – zawsze ma nadzieję, że jego uległość i pogodny nastrój nie wzbudzą agresji, więc nie oberwie lub oberwie mniej.

– A jednak twój spokój, humor i autoironia są pełne podziwu i zawsze autentyczne! – Przyjaciel nie ustępował.

– Widzisz, w gruncie rzeczy, gdzieś w głębi jestem wciąż samotnym, przestraszony dzieckiem – odpowiedział el Yo po chwili milczenia. – Dawna rozpacz i bezradność wypaliły we mnie prawdziwą radość. Potrafię tylko udawać optymizm. W gruncie rzeczy jestem smutny, lecz gdy smutkowi towarzyszy nastrój melancholijny upodabnia mnie do osoby pełnej pogody ducha a nawet radości.

– Ale przecież, kto jak nie ty…wielokrotnie wzywałeś do porzucenia resentymentów związanych z dzieciństwem do uleczenia dawnych ran, zintegrowania cieni?

– Zgadza się – odrzekł el Yo. – Podszedł do radia i włączył głośną, rytmiczną muzykę po czym podrygując i pląsając, tanecznym krokiem opuścił pokój zostawiają ucznia czy też przyjaciela samego.

 – Nie był gotów – uczeń powiedział sam do siebie i po chwili dodał: – Ale właściwie na co miał być gotów? Nigdy nie wiem kiedy el Yo mówi serio a kiedy żartuje, również z tak poważanych rzeczy ja smutek, rozpacz i traumy z dzieciństwa?


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.