umysł

Umysł – koan

Wielki mistrz, nauczyciel i spokojny mędrzec zwany Kan lu, czyli Moc Słowa pewnego dnia powiedział:

– Droga bodhisattwy jest stosunkowo prosta. Kim jest bodhisattwa, spytacie?

UNIKALNY KURS, WIĘCEJ INFO

W sanskrycie bodhisattwa to przebudzone dobro. W języku tybetańskim natomiast rzeczownik ten oznacza bohatera oświeconego umysłu lub po prostu mistrza samoświadomości – jak byśmy powiedzieli współcześnie.

Oświecony, przebudzony, światły, świadomy, rozumiejący – człowiek; istota, która dokonała samouzdrawiającego wglądu. Inaczej mówiąc – zrozumiała i w ten sposób doświadczyła, że z powodu iluzji rodzi się nieszczęście.

Jak powiedział mój mistrz Nan Tum, gdy byłem jeszcze młodym mnichem – moja religia jest prosta, nie potrzebuje rytuałów ani świątyń, gdyż jej świętą budowlą jest umysł a modlitwą, która się urzeczywistnia – szczęście. Jej celem jest życie a metodą? – Spytał.

– Również życie. – Odpowiedział najuważniejszy z uczniów.

– Życie – powtórzył mistrz Kan lu. – Każdego dnia od nowa, jakbyśmy byli dziećmi.

NAPISZ DO NAS, ZADZWOŃ

– Zatem na czym polega prostota drogi bodhisattwy? – Mistrz ponownie zadał pytanie.

Po długiej ciszy Kan lu klasnął w dłonie widząc zakłopotanie uczniów i długie milczenie pełne szacunku i wreszcie sam odpowiedział:

– Na radości. Bodhisattwa cieszy się każdą chwilą. Jak wy to mówicie na Zachodzie? Cieszy się jak głupi do sera. Dlatego w waszym świecie często uchodzi za osobę bezkrytyczną lub za głupca a w najlepszym razie za naiwniaka.

____________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.