upadek tyrana

koan

Upadek tyrana – koan

– Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów, przejął władzę w drodze zamachu stanu po okrutnych latach rewolucji. Kilka lat później został dyktatorem, tyranem, wreszcie cesarzem i utopił Europę we krwi. Gdy poważył się podbić Rosję, przegrał. – Stwierdził B’Ozon odkładają na bok grubą książkę. – Koniec roku 1813 przyniósł bitwę narodów pod Lipskiem, w której zginęło 55 tysięcy żołnierzy po stronie wielkiej armii napoleońskiej a po stronie koalicji 70 tyś. zabitych i rannych. A potem nastąpił kres dyktatora. Jak zgodnie podają historycy nie tylko klęski militarne Bonapartego odebrały mu władzę, lecz przede wszystkim spiski i zdrady, w tym najważniejszych jego współpracowników jak Talleyrand minister spraw zagranicznych, Fouché minister policji czy Marmont marszałek i dowódca armii.  

Napoleona Bonaparte, Cesarz, Francja, Reiter, Koń

– A potem nastąpiła restauracja Burbonów i powrót króla. – Zaśmiał się Broma Triste.

– I ślad po epoce napoleońskiej zniknął. Bonaparte sądził, że utworzy nową elitę opartą na wojskowych i urzędnikach, którzy wszystko zawdzięczają jego rządom. Sądził również, że bogacąca się nowa klasa – burżuazja będzie go popierać z powodów czysto merkantylnych i pragmatycznych. Nie ważne skąd przychodzisz, ważne, że jesteś wierny cesarzowi i cesarstwu. I srogo się mylił. Nie sposób budować jakiejś wydumanej, nowej elity na przekupstwie, nepotyzmie i lizusostwie. Ci wszyscy obywatele Sabot, Hache, Marteau, Chauffer, Boucher, Forgeron przez kilka lat napoleońscy sędziowie i prokuratorzy, generałowie i gubernatorzy, burmistrze i celnicy, gdy tylko wiatr odwrócił się od ich nieomylnego cesarza, już pod koniec 1813 zaczęli kolaborować z kim popadnie, byleby tylko wyjść cało z napoleońskiej zawieruchy.

Armageddon, Zniszczenie, Apokalipsa, Katastrofa, Wojna

– I jaki morał z tego? – Spytał Broma Triste.

– Tyrani i dyktatorzy nie czytają książek historycznych, a jeśli nawet, to nie wyciągają z nich wniosków. Napoleon, choć uchodził za genialnego stratega czy był nim w istocie przegrywając wszystko? Jego imperium okazało się kilkuletnim, krwawym eksperymentem a lizusi i karierowicze – żadną elitą. Umierał w samotności i zgryzocie na samotnej, bezludnej wyspie każdego dnia kontemplując swój upadek. To była zasłużona kara i dobra lekcja dla wszystkich despotów.

Ludzie, Portret, Dla Dorosłych, Człowiek

– Lekcja? Raczej pocieszenie dla zwykłych ludzi. – Broma Triste stuknął palcem w okładkę książki. – Despoci nie wyciągają wniosków z takich lekcji, brną w swoje chore aberracje aż do samozatracenia. Niestety potrafią ogłupić i pociągnąć za sobą całkiem spore tłumy a ci biedni ludzie, jeśli przeżyją, mówią potem: nie wiedziałem, nie miałem pojęcia, że nasz wódz, naczelnik ukochany był takim barbarzyńcą. Ja tylko wykonywałem rozkazy.  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.