urzeczywistnienie marzeń

koan

Urzeczywistnienie marzeń – koan

A teraz wyobraź sobie, że niespodziewanie twoje życzenia i myśli stają się rzeczywistością. Zyskałeś niemal boską moc sprawczą. Wyobraź sobie, że również twoje złorzeczenia stały się klątwami.

Wszyscy ludzie, do których kiedykolwiek miałeś żal lub ci, którzy zawiedli twoje oczekiwania, zostają surowo ukarani. Otrzymują wysokie mandaty, eksmisje do gorszych domów i mieszkań, możesz ich osobiście poniżyć, zbić a niektórych nawet zabić. Inni twoi wrogowie tracą dobre posady. Zostają zmuszeni do wykonywania prac fizycznych, nielubianych i ciężkich, jak wywózka śmieci, sprzątanie ulic, budowa dróg. Ci, którzy cię wyśmiewali lub obmawiali są pędzeni nago i boso przez miasto z upokarzającymi emblematami zamiast kapeluszy.

Osoby, które się tobie sprzeciwiały lub miały inne poglądy muszą publicznie, w najlepszych godzinach oglądalności, przepraszać w publicznych mediach, że nie zgadzali się z tobą. Płaczą. Biją się w piersi.

Osoby, których styl życia był ci obcy a zwłaszcza irytujący, muszą odpokutować swoją postawę w specjalnych ośrodkach resocjalizacji, gdzie uczone są na pamięć twoich nawyków, zasad i wartości, tak długo, dopóki automatycznie nie zaczną ich powtarzać we wszystkim, co robią. Muszą mówić, sprzątać, gotować, popierać lub ganić wszystko i wszystkich – tak jak ty.

Jeśli coś oceniasz, twoja ocena staje się dla innych wyrokiem. Jeśli czegoś nie lubisz – to zostaje zakazane. Jeśli coś lubisz na to kładziony jest nacisk. Na przykład nie wolno produkować ciastek, po których miałeś niesmak w ustach. Masowo wypiekane są tylko takie bułki, jakie lubisz. Osoby, które ci się podobają mają obowiązek być twoimi kochankami. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ty ustalasz normy etyczne, estetyczne i erotyczne.

Nie wolno sadzić pewnych roślin, po których masz alergię a resztę należy wyciąć. Należy hodować tylko takie kwiaty, których zapach i kolor lubisz.

Twoi przyjaciele i znajomi wygłaszają na twój temat wyłącznie pochlebne opinie. Dostajesz uznanie, aplauz, podziw, rzecz jasna oprócz bogactwa i dostatku jaki sobie wymarzyłeś. Prywatny samolot; własne zoo; wytwórnia muzyczna, oczywiście gwarantująca sukcesy; dom nad morzem; dom w górach; meble z hebanu; zaawansowane operacje plastyczne…co tylko zechcesz. Myślisz i masz. Nie lubisz i znika. Normy prawne ułożone są według twoich potrzeb.

I co ty na to ? Milczysz?

Wciąż milczysz?

No właśnie…sądziłeś, sądziłaś, że tak wygląda niebo, co gorsza chciałaś moja miła, chciałeś mój drogi żeby tym właśnie było niebo, życzyłeś sobie każdego dnia żeby świat był właśnie takim, twoim, osobistym niebem a tymczasem tak wygląda…piekło.

– No cóż – rzekł diabeł – od dziś módl się żarliwie aby twoje życzenia nie zostały wysłuchane.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.