wazektomia

Wazektomia – koan

– Człowieku, znaczy się, gościu – odezwał się kojot zwracając się do wilka – jestem nienasycony, wiecznie głodny miłości. Niestety znowu w życiu mi nie wyszło. Romans, ostry seks, chwilami nawet romantyczny, obietnica miłości, plany na przyszłość i poszła sobie.

Nie wierz nigdy kobiecie – zanucił wilk i aż zacharczał ubawiony przypomnianym cytatem ze starej piosenki.

– Ty się śmiejesz, wilku a ja serio myślę o tej, o wasek…tej, o wasektomi. Męczę się. Mam depresję. Cierpię z miłości. – Stwierdził kojot i zawył.

Wazektomi – poprawił wilk. – Wazektomia niewiele ci pomoże, bo wtedy bezpłodny się staniesz ale dalej będziesz sprośnym samcem co to lata za dziewczynami, robi seksistowskie uwagi i po tyłku klepie. Patriarchalizm kojocie. Z tego łatwo się nie wyleczysz.

– Nie rozumiesz mnie, gościu. Nie jestem żadnym sprośnym samcem. Jestem wiecznie głodny miłości. Nienasycony. Gdy wchodzę w związek z jakąś piękną kojocicą niestety wiem, że mnie porzucić, że wszystko co piękne między nami przeminie. Ale nowa miłość nie mniej mnie rani i cieszy zarazem. Sam nie wiem, czy bardziej cierpię, czy bardziej szaleję z miłości, czy też jeszcze bardziej lękam się, że znowu w życiu mi nie wyjdzie.

– W takim razie, ty raczej kastracji potrzebujesz, kojocie, lecz obawiam się, że samo odcięcie jąder nie wystarczy, trzeba by amputacji mózgu, bo ty mózg masz schrzaniony. – Wilk znowu zacharczał rozbawiony własnym żartem.

– Mózg? – Zdziwił się kojot.

– Owszem. Albo pogodzisz się z tym, że jesteś nieuleczalnym poligamistą, to z resztą kwestia czystej ewolucji, twoje geny mają przetrwać za wszelką cenę i tyle…

– Albo? – Spytał kojot.  

– Albo uznasz siebie za monogamistę niezdolnego do monogamii. W pierwszym przypadku obwiniasz się, za naturalną kochliwość, więc twój mózg nie działa prawidłowo, gdyż zaprzecza ewolucji, samej matce naturze. W drugim przypadku jesteś niezdolny do trwałości relacji, czyli budowania związku, choć zakładasz, że taki związek byłby właściwy, więc i w tym przypadku chodzi o mózg. Ty lobotomii potrzebujesz kojot a nie wazektomii. – Powietrze przeciął radosny, krótki skowyt wilka, który najwyraźniej świetnie się bawił.

– Lobotomii? – Powtórzył kojot.

– Owszem, lobotomii, kastracji mózgu. Na lęk przed bliskością, przed poważnym związkiem, kojot, to jedyna rada. Wszystkie istoty pragną miłości ale niektóre po prostu się jej boją.    


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
Kup „81 Tajemnic” w przedsprzedaży

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie LAST_81_instrospekcja-1024x683.jpg
Wciąż nienasycony? – interpretacja Adama

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

     


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.