Wdzięczność - niewdzięczność

Kot Remigiusz i kobieta Leokadia

Wdzięczność – niewdzięczność

Kot Remigiusz i kobieta Leokadia

***

– Tyle dla niej zrobiłam – westchnęła Leokadia. – Pożyczka, praktycznie bezzwrotna; pianino: ślęczenie po nocach, gdy jej matka była chora; że nie wspomnę już o pracy, którą jej załatwiłam. Egzamin z angielskiego, do którego ją przygotowałam, bo ledwie bąkała „yes I do”; czy choćby pomieszkiwanie u mnie miesiącami, gdy się rozwodziła…A ona tak mnie potraktowała.

Szkło, Szyba, Dziura, Stłuczone, Potłuczone, Okno

– Nie oczekuj wdzięczności. – Kot Remigiusz zeskoczył z wysokiej szafy i sprawdził czy nienazbyt go rozbolały łapy od plaśnięcia o podłogę. – Wdzięczność to niewdzięczna siostra. – Zachichotał rodzajem kociego pomruku. ­– Dla jednych poświęcisz 15 lat życia, wypromujesz, wypchniesz na słońce a on wzruszy ramionami i powie, że powinnaś być mu wdzięczna, że się zgodził. Innemu posmarujesz cienko chleb masłem a poczuje się doceniony i potraktowany jak król. Ale za chwilę, ośmielony, zażąda trzydaniowego obiadu i na deser seksu. Oczekiwanie wdzięczności to trucizna.

– Trucizna? – Zdziwiła się.

Zatruć, Butelka, Medycyna, Stary, Symbol, Medyczny

– Oczywiście – przytkaną kot. – Wdzięczność zaprasza do dziękczynienia a to sprawia, że ludzie, którzy mieliby okazać wdzięczność czują się gorsi, słabsi i zobowiązani. Pamiętaj Leokadio – dobre uczynki zawsze zostaną ukarane niewdzięcznością. Dobry uczynek trzeba odrzucić, żeby nie poczuć się gorszym, zależnym albo zobowiązanym.

– Doprawdy? – Leokadia wzruszyła ramionami.

Zwierzę Domowe, Corgi, Szczeniak, Zabawny, Zabawa

­ – Doprawdy. Oczekiwanie pomocy ustawia człowieka w pozycji słabszej a uzyskanie pomocy w pozycji zależnej. W którymś momencie osoba wsparta czuje się gorsza i zaczyna odrzucać darczyńcę. Proste. Tylko psy mają inaczej, ale psy są głupimi niewolnikami ludzi. – Prychnął.

– Ach znam te twoje opinie na temat psów – powiedziała i po chwili dodała – i ludzi.  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.