wibracje

Wibracje – koan

– Na ale, w takim razie jeśli jest zło i dobro, to znaczy, że jest dualizm, sprzeczność, walka – zastanowił się krasnal. – A w kółko powtarzasz stary diable, że jedność jest. To jak w końcu? Zdecyduj się. Jest walka przeciwieństw, czy jedność? Każdy sam sobie stwarza świat, w którym żyje, na przykład przyciągając licho lub smaczne kąski, czy jednak jest jedna matryca, siatka jakaś, po której się ślizgamy?

– Jedno drugiemu nie przeczy, drogi krasnalu – odezwał się Qi-nol, mistrz czarnej lub białej magii. Kolor tej magii zależał, rzecz jasna, od tego kto na nią patrzył i jakie miał poglądy. Co dla czarnych jest białe dla białych jest czarne. Qi-nol nazywał to zaawansowaną optyką psychiczną.

­– Nie lubię takiego gadania – krasnal się żachnął – można tak albo tak, to zależy, rzeczy są względne, zależy jak na to spojrzeć, to jest inne ale w gruncie rzeczy takie samo, być może, niewykluczone, zapewne, w zasadzie jest tak samo ale są pewne różnice – przedrzeźniał.

– Zdaje się, że wiewiórka, czy też wiewiórek o wdzięcznym imieniu Limeryk, którym się zaopiekowałeś, poprzegryzał ci kable. Czemu trzymasz go w domu? – Mistrz Qi-nol nagle zmieni temat.

– Bo się boi, tak trudno zrozumieć? Boi się wychodzić, bo miał trudne dzieciństwo! – Stwierdził skrzat przyjmując obronną pozycję i agresywny ton. ­

– No widzisz. Sam widzisz, krasnal. Lęk jest źródłem ale jak tu się nie bać? Trudne dzieciństwo, stres, zmęczenie, poirytowanie? Wszystko to wprowadza w drżenie, w dygot, świdruje, wibruje.

– Źródło, jakie znowu źródło? Wibrowanie, jakie znowu wibrowanie? – Krasnal wciąż utrzymywał zaczepno-obronną postawę, która zdaniem mistrza magii Qi-nola blokowała potencjalne zdolności skrzata, które tym samym pozostawały potencjalne, czyli czyhające gdzieś w cieniu, w oczekiwaniu na aktywność radosną i kreatywną, która to z kolei niemal zawsze ustępowała miejsca nieufności.

A może taka jest po prostu krasnala natura, zastanawiał się czarownik? Jednym pisane jest być pisarzem a drugiemu drukarzem? Jeden sieje zboże, drugi młóci, trzeci miele, czwarty fermentuje, piąty waży, szósty pije piwo, a siódmy, siódmy nawołuje do umiaru?

– Jesteśmy jak membrany, jak pudła rezonansowe, jak bębny. – Stwierdził Qi-nol. ­– Ciało to instrument, krasnalu, w dodatku biegający na dwóch nogach. Wibruje, rezonuje, drga, oscyluje, reaguje a czasem dygocze. Reaguje najpierw na siebie. Wysyła i odbiera: sygnały, wibracje, drgnienia, wstrząsy, wahania. Wielu spośród uczonych w mowie i w piśmie doktorów nawet nie przypuszcza, nawet nie przychodzi im do głowy, że lęk daje inną wibrację, niż powiedzmy radość. Ignorują źródło i reakcję na źródło. Umysł też wibruje. Ciało i umysł. Instrument i muzyk. Zaczajasz? Kapiszi? Łączysz kropki?

­­– No i co z tego? – Skrzat nie ustępował. ­– Dobrze wiem, że mój wiewiórek, miał ciężko, dlatego jestem wobec niego delikatny.

­– A nie pomyślałeś o tym, krasnalu, że przyciągnąłeś zalęknionego wiewiórka? Nie przyszło ci do głowy, że gracie razem, w jednej orkiestrze, tę samą partyturę? – Mistrz walnął w stół wielką kopyścią, aż podskoczyły kubki i talerze. Po chwili trzasnął drzwiami od kredensu. Zadźwięczały pokrywki i garnki. Huknął drzwiami do kuchni i zadygotały szafy i szafki a w nich dziesiątki przedmiotów. Wyjął kielich i palcem zaczął delikatnie wodzić po brzegu. Kielich zaśpiewał. Wyjął drugi, większy i powtórzył ruch palcem. Dźwięk był niższy, bardziej wibrujący aż krasnal zatkał uszy.

– Wibrujesz, krasnal, i tą wibracją wzbudzasz inne wibracje, krasnal. Na tym polega moc przyciągania. Co wysyłasz, to wraca. Co wraca, to uderza w ciebie jak fala. Ciało i umysł. Instrument i muzyk. Zaczajasz? Kapiszi? Łączysz kropki? – Mistrz Qi-nol nie przestawał pocierać palcem brzegu kielicha.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.


Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81_instrospekcja-5-1024x683.jpg
Czym wibrujesz? Kogo przyciągasz? Po co? Jaką masz lekcję do odrobienia?
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
Kup „81 Tajemnic” w przedsprzedaży

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.