Wieśka znasz?

Wieśka znasz? – koan

Z Warszawy jesteś chłopie? To pewnie Wieśka Mikusińskiego znasz? Nie znasz? Przecież pracuje w Warszawie. Ostatnio na budowie robił w tym no; w tym no; no w tym no; w Modlinie, Mokradle, Mszczonowie, taka dzielnica na „my” w Warszawie. Już wiem, na tym, na Ursynowie robił.

Nie znasz Wieśka? Średni taki, raczej wysoki taki, średni raczej. Wiesiek. Wiesiek Mikusiński z Zawodzia. Może on nie całkiem z Zawodzia, bo z Kolonii Krychnowice, taka niby nie wioska, wybudowanie takie, cztery chałupy na krzyż, ale meldunek ma w Zawodziu, jak my wszyscy. Murarz. Murarz tynkarz. Wysoki taki, średni raczej. Wiesiek. Wieśka nie znasz? A ty w ogóle z Warszawy jesteś? Jak z Warszawy, jak ty Wieśka nie znasz?

Takie toczą się rozmowy w Zawodziu i w Kolonii Krychnowice, ale też i w Wyszkowie, Mszczonowie i Myszkowie, w Bodzanowie i Nowej Wsi (a Nowych Wsi jest wiele). Wszędzie usłyszysz, gdy ucha nadstawisz. W Warszawie, Wrocławiu i Włocławku i we Włoszczowej usłyszysz.

Bo widzisz, każdy jedynie swoją perspektywę przyjmuje. Warszawa to przecież Zawodzie, tylko ciutkę większe, jakżeby inaczej?

Wieśka znasz? Musisz znać, jeśli jesteś z Warszawy, to oczywiste, bo przecież my w Zawodziu znamy każdego.

Ludzie sądzą, że świat Zawodziem jest, choć w mniejszym stopniu Kolonią Krychnowice, bo to tylko wybudowanie, cztery chałupy na krzyż.

_______________________________________________________________

inne koany

_______________________________________________________________

nasze strony


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.